Co w księgarni szeleści – styczeń 2020

Takiego wysypu ciekawych książek nie było już od dawna. Z trudem przebrnąłem przez liczne zapowiedzi, wybierając te najciekawsze według mnie. Już niejednokrotnie przekonałem się, iż opisy wydawców mijają się z prawdą, i prezentowane w tym cyklu książki okazują się słabe. Jestem przekonany, że spośród tych ośmiu, przynajmniej połowa będzie faktycznie wartościowa. A co do jednej jestem pewien na sto procent.

1. Jelena Kostiuczenko - "Przyszło nam tu żyć. Reportaże z Rosji"

Książka, która już teraz, na dwa tygodnie przed premierą, przypomina mi bardzo świetne reportaże Barbary Włodarczyk. Podobnie jak nasza dziennikarka, Kostiuczenko rusza w świat, by rozmawiać z ludźmi i poznawać wszystko od środka. Dociera tam, gdzie często nikt nie chce dotrzeć, a z pewnością nikt władny cokolwiek zrobić. Opustoszałe szpitale, zamieszkiwane przez bezdomnych nastolatków, walące się hotele robotnicze pełne rodzin z dziećmi, super szybkie pociągi kursujące między rosyjskimi metropoliami i niszczące życie w małych miasteczkach i wsiach po drodze. Taka jest dzisiejsza Rosja. Fragment książki można przeczytać w grudniowym numerze Pisma.

Wydawnictwo Czarne, 15.01.2020

2. Andrea Gillies - "Opiekunka. Życie z Nancy. Podróż w świat alzheimera"

Andrea Gillies wraz z całą rodziną przenosi się na szkockie odludzie. Zamieszkuje w starym, wiktoriańskim domu. Jej teściowa cierpi na alzheimera i kobieta musi się nią opiekować. Opowieść o przejściu z realnego świata do alternatywnej rzeczywistości pozbawionej wspomnień. Autorka zastanawia się nad tym, czym są dla nas nasze wspomnienia, czy będziemy wciąż sobą, jeśli je utracimy i czym jest ludzka dusza.

Wydawnictwo Czarne, 15.01.2020

3. Sigriour Hagalin Bjornsdottir - "Święte słowo"

Edda i Einar są przyrodnim rodzeństwem. Mają jednego ojca i różne matki. Wychowują się razem, wraz ze swoimi matkami. Rodzeństwo łączy wyjątkowa, głęboka więź, mimo iż nie jest im łatwo się ze sobą porozumieć. Edda cierpi na hiperleksję i komunikuje się ze światem wyłącznie za pomocą przeczytanych książek, z których cytuje nawet całe strony. Einar z kolei ma głęboką dysleksję i ogromne problemy z czytaniem. Po latach wydaje się, że dorosła Edda pokonała swoje zaburzenie i zyskuje popularność w internecie. Zakłada własną rodzinę. Jednak trzy dni po urodzeniu dziecka, znika bez śladu. Einar, skomplikowany i zamknięty w sobie, wyrusza na poszukiwania siostry. To, co odkryje, zmieni jego dotychczasowe wyobrażenie o rodzinie.

Wydawnictwo Literackie, 29.01.2019

4. James Essinger - "Algorytm Ady"

Czy wiesz, że pierwszy algorytm, czyli program komputerowy napisała kobieta? Miało to miejsce w XIX-wiecznej Anglii. Tą kobietą była Ada Lovelace, córka Lorda Byrona. Jej odkrycie zostało jednak zbagatelizowane, ponieważ była kobietą. Jest to powieść o niej, jej życiu, przyjaźniach i miłościach, a także o wiktoriańskiej Anglii.

Wydawnictwo Znak, 29.01.2020

5. Seweryna Szmaglewska - "Dymy nad Birkenau"

Wznowienie jednego z pierwszych literackich świadectw obozowego koszmaru. Zawiera niepublikowane listy z obozu, rysunki Seweryny Szmaglewskiej tworzone w trakcie pisania oraz fragmenty najważniejszych recenzji, oraz wypowiedzi samej autorki o książce.

Prószyński i Ska, 28.01.2020

6. Maria Stiepanowa - "Pamięć pamięci"

Maria Stiepanowa, po tym, jak umarła jej ciotka, zaczyna poszukiwania wszystkiego, co dotyczy jej przodków. Jednak to nie on są bochaterami tej książki, a pamięć i jej mechanizmach. Czy stare przedmioty zachowują pamięć wydarzeń? Jak radzić sobie z wiekiem XX, który rwał się, kruszył i rozwalał wszystko, co możliwe, zwłaszcza pamięć. Co wielka historia ma wspólnego z przeszłością pojedynczego człowieka?

Prószyński i Ska, 28.02.2020

7. Alice Hoffman - "Totalna magia"

Szukałem tej książki długie lata. Na jej podstawie powstał jeden z ulubionych filmów z Sandrą Bullock i Nicole Kidman. Pierwsze polskie wydanie ukazuje się dopiero teraz, długo, długo po premierze filmu. Opowieść o współczesnych czarownicach, które próbują żyć normalnie, ale wpadają w tarapaty, które zmuszą je do korzystania z ich daru. Lekka, zabawna i przyjemna. Przynajmniej w wersji filmowej. Przekonamy się, jak było w oryginale książkowym.

Albatros, 29.01.2020

8. Beata Kowalik - "No pasa nada! Nic się nie dzieje. Kobiece oblicze Meksyku"

Dzisiaj, u progu trzeciej dekady XXI wieku, prawdziwy meksykanin szanuje  Matkę Boską z Guadalupe. Reszta kobiet to zdrajczynie lub szalone, w szczególności te, które ośmielają się mieć własne zdanie.
Beata Kowalik opowiada o współczesnych niewolnicach bez przywilejów, które od pokoleń muszą mierzyć się z wszechobecną przemocą, „maczyzmem” i bezprawiem.

Wydawnictwo Mova, 29.01.2020


(Visited 633 times, 1 visits today)

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.