Co w księgarni szeleści – styczeń 2021

Pierwsze w tym roku zestawienie nowości i wznowień będzie bardzo skromne. Wydawnictwa dopiero nabierają rozpędu. Przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać na prawdziwy wysyp wydawniczych perełek. Tymczasem zachęcam do nadrabiania zaległości. Stosy nieprzeczytanych książek rosną nieustannie.

1. Ursula K. Le Guin - "Księga Drogi i Dobra"

Niezwykła interpretacja starożytnego tekstu napisanego dwa i pół tysiąca lat temu, stworzona przez wyjątkową pisarkę. Nowe, świeże spojrzenie na filozofię chińskiego myśliciela, zawierające obszerne, osobiste komentarze autorki.  Być może właśnie tej książki potrzebujemy, by poukładać się ze sobą.

Prószyński Media, 10.01.2021

2. Bart van Es - "Dziewczynka z wycinanki. Opowieść o wojnie, przetrwaniu i rodzinie"

To chyba jakiś rodzaj masochizmu, ale lubię takie historie. Lien miała dziewięć lat, gdy w 1942 roku jej życie zwisło na włosku. Była żydówką. Jedynym ratunkiem dla niej było oddanie jej rodzinie zastępczej. Lien przetrwała, ale większość jej bliskich zginęła. Dowiaduje się o tym po wojnie. Świadomość ta niszczy relacje z przybraną rodziną. Dlaczego do tego doszło, stara się dowiedzieć Bart van Es, wnuk rodziców zastępczych Lien, który postanawia opowiedzieć jej historię, poszukując odpowiedzi na dręczące go pytanie: dlaczego żydowską dziewczynkę wymazano z rodzinnej pamięci?

Wydawnictwo UJ, Bo.Wiem, 25.01.2021

3. Michaił Bułhakow - "Życie Pana Moliera"

Powieść inspirowana własnym życiem pisarza, oraz postacią Moliera, którym pisarz był zafascynowany. Opowieść o życiu twórcy, niedocenianego przez współczesnych mu ludzi, zależnego od kaprysów tyrana i dyktatora.

Mg, 27.01.2021

4. Arkadij Strugacki, Borys Strugacki - "Piknik na skraju drogi i inne utwory"

Tom opowiadań legendarnych braci Strugackich. Zawarte w nim opowiadania miały wielki wpływ na popkulturę i inne dziedziny sztuki, kina czy branży gier komputerowych.
W tomie znajduje się pięć utworów:
„Piknik na skraju drogi”,
„Poniedziałek zaczyna się w środę”,
„Żuk w mrowisku”,
„Trudno być bogiem”,
„Miliard lat przed końcem świata”.
Prószyński Media, 21.01.2021


(Visited 481 times, 1 visits today)

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.