Co w księgarni szeleści – styczeń 2022

W styczniu proponuję złapać trochę oddechu, który z pewnością przyda się w 2022 roku. Dla tego tym razem wybrałem tylko czerty tytuły spośród wielu nowych książek, jakie ukarzą się w tym miesiącu. Mało znana, tajwańska  proza, literatura skandynawska, biografia pisarki i literacki, subiektywny przewodnik po najsłynniejszym mieście świata.

1. Marula Liu - "Drogie dziecko"

Zbiór opowiadań tajwańskiej pisarki i scenarzystki. Opowiadania te, są nowym otwarciem w jej karierze, gdyż dotąd pisała głównie eseje.  Jest także propagatorką nowej, tajwańskiej literatury, która odchodzi od tego co było, ustalonych i narzuconych form, zakazów, nakazów i ciągle tych samych tematów. W swoich opowiadaniach autorka porusza tematykę seksualności, seksu pozamałżeńskiego, związków, tych wolnych i uświęconych więzami małżeńskimi. Zastanawia się nad tym, czy małżeństwo ma jeszcze jakieś znaczenie w dzisiejszym świecie, poza prawnym zabezpieczeniem dziecka? Czym jest dla współczesnej kobiety urodzenie dziecka?

Dialog, 04.01.2022

2. Annie Ernaux - "Lata"

Wbrew powszechnej opinii, może błędnie, uważam, że biografię danej osoby można czytać, nie znając jej twórczości czy dokonań. W ten sposób poznajemy przecież nie tylko daną osobę, ale także właśnie tę twórczość. Tak było na przykład z Fridą Khalo, kompletnie obcą mi artystką, której obrazy zachwyciły mnie po obejrzeniu filmu biograficznego. Autorka i bohaterka Lat, Annie Ernaux, jest uznawana za najważniejszą spośród współczesnych francuskich pisarek. Jak to często bywa, jest to nie tylko autobiografia samej pisarki, ale też całego pokolenia i epoki, rewolucji obyczajowej i seksualnej. Od dzieciństwa i wczesnej młodości w małej, normandzkiej miejscowości, przez lata niedostatku, religijne wręcz uwielbienie dla Simone de Beauvior, po hedonizm klasy średniej i kapitalistyczny przesyt. W tle najważniejsze wydarzenia z dwudziestowiecznej historii Europy.

Czarne, 12.01.2022

 

3. Nina Waha - "Testament"

Z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu. Zwłaszcza gdy jest dość liczna, tworzą ją żyjący i ci, którzy już odeszli, a jej fundamenty stanowią surowość jednego z rodziców i nieporadność drugiego. Rodzinę Toimich, której towarzyszą liczne traumy i przemilczenia, czeka ważne wydarzenie. Wspólne święta oraz przyjazd Anny, najstarszej żyjącej córki i siostry. Rodzeństwo ma pewien cel, który chcą zrealizować za wszelką cenę. Ich plany pokrzyżuje jednak niespodziewane wydarzenie.

Wydawnictwo Poznańskie, 12.01.2022

4. Magdalena Żelazowska - "Nowy Jork. Opowieści o mieście"

 Któż nie chciałby przespacerować się po Nowym Jorku i choć chwilę pomieszkać w tym legendarnym mieście? Przekonać się na własnej skórze, czy rację mają ci, którzy twierdzą, że to najpaskudniejsze miasto świata, czy ci, którzy wychwalają wielkie jabłko. Taką szansę daje nam autorka tej książki, opowiadając o swojej przeprowadzce do NY i wchodzenia w nową, pasjonującą codzienność. Ale to nie wszystko. Żelazowska opowiada o nowych znajomych, sąsiadach, nowojorczykach, ich mentalności i mieszkaniach. Pisze o historii miasta, najpiękniejszych budowlach
książka opisuje nowojorczyków, ich mentalność i mieszkania, najciekawsze fakty z historii metropolii, najpiękniejsze budynki, najsłynniejsze sklepy, smaki. Opowiada o tym, jaki jest NY o różnych porach roku oraz o kobietach, mieszkankach, ich różnorodnych, niezwykłych życiorysach i oszałamiających karierach.

Luba, 26.01.2022


(Visited 482 times, 1 visits today)

2 osoby skomentowały “Co w księgarni szeleści – styczeń 2022

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.