Co w księgarni szeleści – wrzesień 2018

Nadszedł wrzesień i już zauważalnie krótsze dni. Nie ma na co czekać, tylko trzeba wziąć się do roboty, i zacząć przygotowania do jesieni, która już tuż. Może będzie miała piękny początek, może nie. Nigdy nie wiadomo. Lepiej więc być przygotowanym, w czym wydawcy z chęcią nam pomogą. Przed nami miesiąc wypełniony premierami świetnych powieści, w tym także dobrej fantastyki.

1. George Saunders - "Lincoln w Bardo "

Powieść, o której opowiadał Jakub Małecki, zachwalając ją i polecając na jednym ze spotkań autorskich. Zachwyca się nią również Zadie Smith i kilku innych światowych literackich gigantów. Rzecz dzieje się w Ameryce, w czasach wojny secesyjnej. Willie, synek prezydenta Lincolna, umiera. Zrozpaczony mężczyzna, który dźwiga na barkach także odpowiedzialność za swój kraj, nie godzi się z tym faktem. Żyje w przeświadczeniu, iż jego syn wciąż żyje. Codziennie odwiedza jego grób, nie wiedząc o tym, że jest obserwowany przez swoje dziecko i inne duchy zamieszkujące cmentarz. Trochę to przypomina Księgę Cmentarną Gaimana. Koniecznie trzeba przeczytać i sprawdzić jak duże są to podobieństwa.

Wydawnictwo Znak, 05 września

 

2. Kristina Sabaliauskaitė - "Silva Rerum II "

Drugi tom sagi rodzinnej Norwojszów. Jest rok 1707. Litwa dogorywa po szwedzkim najedzie, dobijana przez czarną śmierć. Jan Izydor Narwojsz zarządza zrujnowaną twierdzą Radziwiłów, przy okazji poddając dywersyfikacji Moskali. Anna Katarzyna samotnie przebywa w Molkontach, gdzie dopada ją niespodziewana namiętność. Niedoszła zakonnica, a teraz żona, Urszula Birontowa, w Wilnie walczy o przetrwanie, zarówno swoje, jak i rodu Narwojszów, któremu grozi wygaśnięcie. Długo przyszło nam czekać na kontynuację świetnej litewskiej powieści.

Wydawnictwo Literackie, 10 września

3. Joe Hill - "Dziwna pogoda "

Cztery mikro powieści jednego z bardziej znanych twórców horroru. W Dziwnej pogodzie pisarz pozwala sobie na zabawę konwencją, sprawnie przemieszczając się między powieścią grozy, typową fantastyką i literaturą zaangażowaną. Dotyka fundamentów ludzkiej egzystencji, tych znajdujących się po jasnej stronie, jak i tych tkwiących w mroku.

Wydawnictwo Albatros, 05 września

4. Neal Stephenson - "Epoka diamentu"

Świat przyszłości, w którym jedyne, o co trzeba zabiegać, to przynależność do odpowiedniej grupy. Tylko grupa się liczy, a w niej jest siła. Ważna jest też umiejętność szybkiego reagowania na okazje, które jak to okazje pojawiają się niespodziewanie. Życie jest zdominowane przez technikę, a dobry, domowy kompilator materii jest w stanie stworzyć, praktycznie wszystko, o czym zamarzymy. W tym świecie splatają się drogi przestępcy Johna Hackwortha, który przez złamanie prawa wplątuje się w niezłą kabałę, oraz małej dziewczynki, która przypadkiem stała się właścicielką bardzo ważnej księgi.

Wydawnictwo Mag, 05 września

5. Guillermo Arriaga - "Dziki"

Guillermo Arriaga prawdopodobnie kojarzycie jako autora scenariusza do niepokojącego, świetnego filmu Babel. Tym razem Arriaga mierzy się z prozą. Bohaterem jego powieści jest siedemnastoletni Juan Guillermo, który w krótkim czasie traci całą rodzinę. Za morderstwa odpowiada grupa fanatyków religijnych współpracujących z wpływowym kapitanem policji. Juan planuje zemstę, ale jest ona praktycznie niemożliwa do zrealizowania. Młodzieniec poznaje też miłość życia. W lodowatych lasach Jukonu śladem wilka podąża Amaruqa, stopniowo popadając w obłęd. Jest to opowieść o dążeniu do wybranego celu, a także o tym, czy zemsta jest w stanie ukoić ból i rozpacz.

Wydawnictwo W.A.B., 05 września

6. Piotr Nesterowicz - "Jeremiasz"

Niepokojąca, mroczna powieść o trudnej do rozwikłania zagadce potrójnego morderstwa.
Akcja powieści toczy się pod koniec XIX w. Główny bohater, tytułowy Jeremiasz, jest śledczym w III Oddziale Kancelarii Osobistej Jego Cesarskiej Mości. Zostaje wysłany do niewielkiego miasteczka na Podlasiu, w którym w ostatnich tygodniach zamordowanych zostało troje ludzi: fabrykant Jan Jansen, ihumen miejscowego klasztoru Wincenty Kurhanowicz oraz przedsiębiorca Christian Tinius. Wszystkie ofiary pozbawiono głów.

Wydawnictwo W.A.B., 05 września

7. Afonso Cruz - "Dokąd odchodzą parasolki"

Powieść przypominająca trochę Baśnie z tysiąca i jednej nocy. Jej akcja rozgrywa się w Oriencie, więc już jest magicznie, a gdy poznamy bohaterów tej prozy, zrobi się jeszcze bardziej niezwykle. Spotkamy tu człowieka, który chce być niewidzialnym, dziecko marzące o tym, by latać jak samolot, niemego poetę, kobietę pragnącą zostać żoną niebieskookiego mężczyzny i wiele innych niebagatelnych postaci.

Dom Wydawniczy Rebis, 18 września

8. Alma Katsu - "Głód"

W roku 1846 do Kalifornii, w poszukiwaniu lepszego życia, wyrusza grupa pionierów. Od samego początku towarzyszy im fatum. Zbyt skromne posiłki, kłótnie i wreszcie śmierć małego chłopca doprowadzają wędrowców na skraj szaleństwa. Konflikty nasilają się, na jaw wychodzą tajemnice, dochodzi do morderstwa i kolejne osoby z grupy znikają. Jedni widzą w tym klątwę, zwalają wszystko na błąd przy wytyczaniu trasy albo pecha. Bez względu na to, co miało wpływ na taki obrót sprawy, wędrowców czeka nieuchronna tragedia.

Wydawnictwo Albatros, 19 września

9. Robert Rient - "Przebłysk"

Robert Rient wyrusza w samotną podróż do najdalszych zakątków świata, żeby się na nowo odnaleźć. Podczas długiej wędrówki, która zawiedzie go aż na Wyspy Wielkanocne, największym przeciwnikiem jest jego umysł, który co chwila co chwila szepcze „ta wyprawa nie ma sensu, to nie prowadzi do niczego”. Jest to więc podróż nie tylko w dosłownym znaczeniu, odkrywanie widoków, poznawanie smaków, kolekcjonowanie chwil, ale także podróż w głąb siebie

Wielka Litera, 19 września


(Visited 511 times, 1 visits today)

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.