Co w księgarni szeleści – wrzesień 2019

Wrzesień ma przynieść ochłodzenie, czyli normalizację temperatur. Wieczory będą więc nie tylko coraz dłuższe, ale także powróci chęć do czytania. A będzie po co wybrać się do księgarni (i/lub biblioteki). Oto tylko kilka wybranych wrześniowych nowości. Wybór na podstawie opisów wydawniczych.

1. Catherine Cachee - "Dziewczyna o chabrowych oczach"

Za dużo już tych dziewczyn skądś i dziewczyn jakichś, ale te chabrowe oczy na okładce przyciągają, a i opis fabuły wydaje się interesujący. Niedaleko Strasbourga istnieje starożytne miasteczko, o którego istnieniu nikt nie wie. Zamieszkują go tajemnicze istoty, chcące pozostać w ukryciu, z dala od ludzi i ich cywilizacji. Pewnego dnia w miasteczku dochodzi do straszliwej rzezi. Nieliczni ocaleli, trafiają do świata ludzi. Tłumiąc w sobie lęk, próbują się zaaklimatyzować i nawiązać porozumienie z kompletnie obcym im światem.

Novae Res, 03.09.2019

2. Kristin Hannah - "Zimowy ogród"

Dwie siostry, Meredith i Nina. Jedna realizuje się jako matka i kieruje rodzinną firmą. Druga podróżuje po świecie jako słynna fotoreporterka. Obie wracają w rodzinne strony, gdy ich ojciec zaczyna ciężko chorować. Tam czeka na nie także zimna, obojętna matka. Zgodnie z ostatnim życzeniem umierającego męża, ma opowiedzieć córkom historię, którą zaczęła wiele lat temu. Zaczyna się w Leningradzie, podczas drugiej wojny światowej i skrywa tajemnicę ich matki.

Wydawnictwo Otwarte, 04.09.2019

3. Dominika Słowik - "Zimowla"

Codzienność potrafi zaskakiwać, czasem przybierając nawet postać nierzeczywistych majaków i baśni. Tak to właśnie jest w pewnym miasteczku w Dolinie Zmornickiej. W pobliskim jeziorze znaleziono zwłoki. Czyjś ojciec rzuca ciepłą posadę urzędnika, by zostać wróżem. Latające po miasteczku pszczoły są tresowane. Jeden z mieszkańców sprowadza z zagranicy marihuanę, a pewna kobieta, niczym bułchakowska Małgorzata, nocami spaceruje nago. Miasteczko pełne sekretów i cudów.

Wydawnictwo Znak, 04.09.2019

4. Max Porter - "Lanny"

Angielska prowincja, oddana matka, zdystansowany ojciec, artysta, wyjątkowe dziecko, czyli chłopiec imieniem Lanny oraz… Praszczur Łuskiewnik, przenikający warstwy gleby i korzenie roślin prastary duch, który wszystko widział i wszystko wie. Wraz z Praszczurem czytelnik ma okazję wsłuchać się w głos wsi, w zwyczajne rozmowy, poczuć zapach codzienności, obserwować spacery z psami, grzebać w ogrodowym kompostowniku.

Wydawnictwo Zysk i Ska, 17.09.2019

5. Jakub Małecki - "Horyzont"

Maniek powrócił z misji w Afganistanie. Próbuje zerwać z wojskową przeszłością i uwolnić się od wspomnień, przelewając je na papier. Jego sąsiadka Zuza, uczy się życia na własną rękę, wikłając się jednocześnie w rodzinne tajemnice. Obydwoje są zniechęceni światem zewnętrznym, pragną samotności, ale coś ich do siebie ciągnie.

Wydawnictwo SQN, 18.09.2019

6. Gerda Weissmann Klein - "Wszystko za życie"

Świat, jaki znała nastoletnia Gerda, kończy się gwałtownie pierwszego września 1939 roku. Do Polski wkracza Niemiecka armia i rozpoczyna się trwający kilka lat koszmar. Początkowo dziewczyna wraz z rodziną mieszka w piwnicy swojego dawnego domu. Potem jednak kolejni krewni i sama Gerda trafiają do obozów. Tam umierają wszyscy, poza nią. Mimo to Gerda wciąż wieży w ludzkość i wraz ze współwięźniarkami tworzy wspólnotę opartą na miłości i braterstwie.

Wydawnictwo Bez Fikcji, 04.09.2019


(Visited 460 times, 1 visits today)

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.