Co w księgarni szeleści – wrzesień 2020

Dziesięć świetnie zapowiadających się książek na wrzesień. Przyciągają uwagę nazwiskami autorów, bohaterami, tematyką, ale też okładkami. Oczywiście nie ocenia się książki po okładce, ale przecież to jedna z rzeczy, na które zwracamy uwagę, gdy nic nie wiemy o autorze ani o samej książce. A tak przy okazji, równie uważacie, że łączenie różowego koloru z kobietą, jest seksistowskie?

1. Jakub Małecki - "Saturnin"

Nadchodzi jesień, a więc pora na nową powieść Jakuba Małeckiego. W swojej najnowszej książce autor powraca do ulubionej tematyki, czyli Polski mniejszej i stawiania czoła przeszłości, skrzętnie po upychanej po zakątkach kraju. Mały Staś jest święcie przekonany, że autobus, którym codziennie jeździ do szkoły, przejeżdża przez tajemniczą krainę, w której przebywa jego milczący dziadek. Dorosły Saturnin jest mieszkańcem stolicy i obce są mu światy równoległe oraz wszystko, co magiczne, nierzeczywiste. Do czasu, gdy dziadek znika i mężczyzna musi wrócić w rodzinne strony. Wraz z matką ruszają śladem zaginionego, coraz głębiej zapuszcza się w przeszłość.

SQN, 16.09.2020

2. Yu Miri - "Stacja Tokio Ueno"

Przyjście na świat w tym samym roku co Cesarz Japonii jest błogosławieństwem. Przynajmniej zazwyczaj tak bywa, ale w przypadku Kazu było inaczej. Wiódł życie pełne bólu, cierpienia i strat. Tracił najpierw bliskich, jednego po drugim, aż wreszcie stracił także dach nad głową. Zamieszkał w miasteczku bezdomnych w parku Ueno. Poznajemy go już jako ducha, nawiedzającego ostatnie miejsce zamieszkania, czyli ów park. Yu Miri ukazuje czytelnikowi mało znane oblicze Japonii, biedy i bezdomności, które to dotykają coraz większej części społeczeństwa.

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 07.09.2020

3. Eliene Brum - "Kolekcjoner porzuconych dusz"

Zbiór reportaży przedstawiających przejmujący obraz życia w Brazylii, tak odmiennego od kolorowych obrazków ze święta Samby, że aż trudno weń uwierzyć. Autorka, ceniona i nagradzana reporterka, odwiedza indiańskie i metyskie akuszerki na północnym krańcu puszczy amazońskiej. Zapuszcza się głęboko w fawele w São Paulo, by opowiedzieć o życiu mieszkańców jednej z nich. Przygląda się walce o prawa kobiet, środowisko naturalne i dach nad głową, o które upominają się aktywiści społeczni, a ich przeciwnikami są międzynarodowe korporacje. Te i inne problemy porusza autorka w swoich literacko wysmakowanych i pełnych empatii tekstach.

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 15.09.2020

4. Sylwia Chwedorczuk - "Kowalska. Ta od Dąbrowskiej"

Po bardzo kiepskiej biografii Marii Dąbrowskiej przyszła kolej na jedną z najważniejszych, jeśli nie najważniejszą kobietę w życiu autorki Nocy i dni, Annę Kowalską, mnie znaną pisarkę, wieloletnią partnerkę życiową Marii Dąbrowskiej. Jest to też opowieść o jej małżeństwie, o miłości i pasji, jaką żywiła do literatury, o przedwojenny Lwowie i jego literackich elitach, o powstaniu warszawskim i powojennych próbach ułożenia sobie życia w moim rodzinnym mieście.

Marginesy, 09.09.2020

5. Ali Smith - "Jesień"

Krótką recenzję tej książki czytałem kilka lat temu w NewYorkerze, a następnie darmowy fragment ebooka z Amazona i bardzo mnie ona zainteresowała. Straciłem już nadzieję, że kiedykolwiek ukaże się w polskim przekładzie. A jednak! Ponad stuletni Daniel Gluck mieszka w domu spokojnej starości. Trzydziestoletnia Elisabeth Demand, która w dzieciństwie wbrew woli swej matki zaprzyjaźniła się z mieszkającym wówczas po sąsiedzku Danielem, teraz czuwa przy łóżku śpiącego starca, rozmyślając o ich dziwnej relacji, która ukształtowała ją na całe życie. Daniel we śnie przeżywa własne wspomnienia, a w tle tych dwóch pełnych wymownych detali reminiscencji Wielka Brytania szykuje się do Brexitu i rozprawy z emigrantami.

WAB, 02.09.2020

6. Swietłana Aleksijewicz - " Ostatni świadkowie Utwory solowe na głos dziecięcy"

Swietłana Aleksiejewicz jak nikt inny w statystykach dostrzega pojedynczą historię, tragedię i dramat. Oddaje głos ostatnim świadkom wielkiej ojczyźnianej wojny. Dziś osobom w podeszłym wieku, wtedy dzieciom, którym nie obce były koszmar, śmierć, masakra. Kolejny przejmujący i poruszający reportaż prawdziwie wielkiej noblistki.

Czarne, 02.09.2020

7. Arnošt Lustig - "Piękne zielone oczy"

Piętnastoletnia Żydówka Hanka Kauders traci w obozie koncentracyjnym całą rodzinę. Jej samej udaje się przetrwać tylko dzięki temu, że trafia do obozowego burdelu. To doświadczenie, od którego nigdy się nie uwolni, tak jak nie pozbędzie się tatuażu Feldhure, „kurwa polowa”. Jej napiętnowane ciało na zawsze pozostanie trochę obce. Na pytanie: „Kim jesteśmy?”, dziewczyna odpowie: „Kawałkiem mięsa i roztrzaskaną duszą”. Porażające studium bezsilności ofiary wobec kata, opowieść o doświadczeniu niewypowiadalnej traumy. To próba znalezienia odpowiedzi na pytania, na które odpowiedzieć się nie da: Jak możliwe było tak potworne okrucieństwo? Ile można oczekiwać od tych, którym odebrano wszystko, nawet nadzieję? Czy głodujących, którzy nie kradli, powinniśmy uznać za świętych? Czy wola życia za wszelką cenę może być grzechem?

Czarne, 09.09.2020

opis wydawcy

8. S. C. Gwynne - " Imperium księżyca w pełni Wzlot i upadek Komanczów"

Barwny i złożony obraz ludu Komanczów. Znamy ich jako okrutnych najeźdźców, łupieżców i bestialskich morderców. Gwynne przedstawia ich trochę inaczej, jako znakomitych jeźdźców, genialnych wojowników i strategów, którzy stworzyli najsilniejsze indiańskie imperium. W książce Gwynne znajdziemy jednak nie tylko suche historyczne fakty, ale też wiele osobistych, porywających historii. Na przykład Ranalda Slidella Mackenziego, wybitnego przywódcy wojskowego, najbardziej bezwzględnego i skutecznego przeciwnika Indian, Cynthii Ann Parker, słynnej białej squaw, która porwana w dzieciństwie przez Indian, zakochała się potem w jednym z nich, urodziła mu dzieci i nigdy nie pogodziła się z tym, że zmuszono ją do powrotu do świata białego człowieka, a wreszcie Quanaha Parkera, jej syna, jedynego Głównego Wodza Komanczów, być może najbardziej fascynującego człowieka, który kiedykolwiek przemierzał Wielkie Równiny.

Czarne, 30.09.2020

9. Wojciech Chamier-Gliszczyński - "Portrecista psów"

Powieściowy debiut i od razu w wydawnictwie Czarne. To musi coś znaczyć. Akcja powieści rozgrywa się w pierwszych latach po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Miejscem akcji jest pomorze, pogranicze polsko-niemieckie. Prawdziwa femme fatale, złodziejka, paserka i morderczyni, przejmuje nieczynny zakład fotograficzny. Zatrudnia młodego Niemca, Martina, który ma nietypową pasję. Fotografuje martwe psy, gdyż tylko śmierć pozwala mu uchwycić je w najlepszej ostrości. Chłopak ma jeszcze jedną fascynację. Kobiece ciało. Właścicielka zakładu postanawia wykorzystać zainteresowania swojego pracownika i poszerzyć działalność. Wkrótce do tej dziwnej pary zaczynają zgłaszać się przedstawiciele mafii. Życie znów się komplikuje.

Czarne, 29.09.2020

10. Paweł Huelle - "Talita"

I na koniec prawdziwa perełka. Powrót najbardziej utalentowanego współczesnego polskiego pisarza. Ponadczasowa opowieść o niekończącym się nigdy konflikcie między pragnieniem a tym, co mamy zakodowane w głowach. Historia miłości i niespełnienia, tęsknoty, pragnień graniczących z grzechem i prób jego odkupienia. Tytuł nawiązuje do biblijnej przypowieści o wskrzeszeniu córki Jaira. Talitha kum -Dziewczynko, mówię ci, wstań.

Znak, 30.09.20


(Visited 768 times, 1 visits today)

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.