Co w księgarni szeleści – wrzesień 2021

Na wrześniowe, coraz dłuższe wieczory, proponuję pięć tytułów. Poddano je surowej, kilkuetapowej selekcji, by wybrać te najciekawsze i najbardziej oryginalne.  Zestawienie jak zawsze bardzo subiektywne.

1. Marcelina Szumer-Brysz - "Izmir Miasto giaurów"

Izmir, dawniej znany jako Smyrna, najbardziej egalitarne i wolne tureckie miasto, w którym obok siebie żyją nowocześni, wyzwoleni ludzie i tradycyjni konserwatyści. Miasto jest też nazywane miastem bezbożników. Znajdziemy tam księgarnie specjalizujące się w literaturze religijnej i sex-shopy, także te dla gorliwych wyznawców islamu. Rozwódka spotka się z ostracyzmem, a robiąc zakupy w centrum handlowym, natkniemy się na wirujących derwiszów. Poznamy Turczynkę, zawodniczkę lokalnej drużyny futbolowej, nauczyciela matematyki z podmiejskich okolic, wróżki przepowiadające przyszłość z fusów. Na spacer po tym niezwykłym mieście, w teraźniejszości i w przeszłości, zabiera nas Marcelina Szumer-Brysz.

Wydawnictwo Czarne, 01.09.2021

2. Martin Amis - "Opowieść wtajemniczonego"

 Historia głębokiej i wieloletniej przyjaźni między autorem a Christopherem Hitchensem, do spisania której skłoniła pisarza śmierć przyjaciela. Książka pełna plotek z literackiego świata, różnorodnych opinii, idei, literackich recenzji, humoru, niezliczonych pytań o to jak żyć, jak kochać, opłakiwać zmarłych i wreszcie jak samemu odejść. Spotkamy wiele niezwykłych postaci. Amoralną Phoebe Phebs, na której punkcie Amis miał obsesję, Philipa Larkina – idola Amisa, Iris Murdoch, Saula Bellow i wielu innych.

Rebis, 14.09.2021

3. Moser Benjamin - "Sontag. Życie i twórczość"

Nagrodzona Pulitzerem w 2020 roku, najpełniejsza jak dotąd biografia tej niezwykłej, charyzmatycznej kobiety. No i ta okładka! Tylko dla niej, dla tego zdjęcia, warto zrobić dla niej miejsce na swojej półce z książkami.

Agora, 29.09.2021

4. Kjell Westö - "Niebo w kolorze siarki "

Wakacje roku 1969. Chłopiec z Helsinek poznaje rodzeństwo, Alexa i Stellę. Choć więcej ich dzieli niż łączy, przede wszystkim pochodzenie, nawiązuje się między niemi bardzo mocna relacja. Wspólne marzenia i rozczarowania, sekrety oraz rodzące się uczucia. Znajomość ta przetrwa lata, a z każdym kolejnym rokiem będzie coraz bardziej pogmatwana i trudna. Opowieść o tym, jaki wpływ ma na nas środowisko, w którym się wychowujemy, oraz czasy, w których przyszło nam żyć.

Wydawnictwo Poznańskie, 29.09.2021

5. Selma van de Perre - "Mam na imię Selma"

Opowieść niemal stuletniej Selmy o jej trudnym życiu holenderskiej Żydówki. Miała 17 lat gdy wybuchła wojna, przynosząc ze sobą nieustanne zagrożenie. Selma kilkakrotnie ledwo unika pojmanie przez nazistów. Wstąpiła do ruchu oporu i przez kilka lat, pod fałszywym nazwiskiem podróżowała po kraju, będąc jedną z najaktywniejszych jego członkiń. W 1944 roku trafiła do Ravensbruck, gdzie przetrwała wciąż pod przybraną tożsamością i dopiero po wojnie mogła znów powiedzieć mam na imię Selma.

Wielka Litera, 29.09.2021


(Visited 451 times, 1 visits today)

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.