
Historia literatury i piśmiennictwa skrywa przeróżne tajemnice i ciekawostki. Czasem zabawne, czasem przerażające, także smutne i żałosne. Nie zawsze to co oczywiste, faktycznie takim było. W nowym cyklu postaram się Wam je przybliżyć. Na pierwszy ogień idzie kilku znanych pisarzy, prasa, oraz człowiek uznawany za wynalazcę druku. Anegdoty pochodzą z różnych źródeł. Znalezione w internecie, zapamiętane z wykładów na studiach, wyczytane w książkach.
- Pierwszym literackim pseudonimem w Polsce był Ambroży Rożek, i skrywał się pod nim autor „Żywotu człowieka poczciwego”, Mikołaj Rej.
- Najstarszym polskim czasopismem jest „Merkuriusz Polski dzieje wszystkiego świata w sobiezamykający dla informacji pospolitej”, którego pierwszy numer ukazał się 03 stycznia 1661 roku, a ostatni 22 lipca 1661 roku. Łącznie ukazało się 41 numerów, w tym także numery specjalne „Extraordynaryjne”. Pismo wznowił w 1933 roku Władysław Zambrzycki, pisarz i dziennikarz. Ukazywało się do 1939 roku.
- Najstarszym czasopismem na świecie jest „Journal des Savants”. Było to pierwsze w Europie czasopismo naukowe zajmujące się literaturą. Powstało w 1665. Od 1701 pod patronatem króla Francji. Zawieszone w 1792, reaktywowane w 1816, w pierwotnym kształcie istniało do 1900.
- Nieco młodsze, zaledwie o kilka miesięcy, jest pismo „Philosophical Transactions of the Royal Society” publikowane przez Królewskie Towarzystwo Naukowe. Pismo wciąż jest wydawane, i jest najstarszym na świecie anglojęzycznym pismem. Najsłynniejsi redaktorzy to Isaac Newton, Michael Faraday i Karol Darwin. W 1672 r. czasopismo to publikuje pracę Newtona Teoria o świetle i kolorach, dzięki czemu rozpoczął swoją karierę naukową.
- Dan Brown był kiedyś muzykiem. Debiutował jako artysta popowy dla dzieci. Nagrywał utwory z dźwiękami syntezatorów. Jego wczesna twórczość zamknęła się na taśmach „Happy frogs” i „Suzuki Elephants”, które osiągnęły łączną sprzedaż kilkuset egzemplarzy. W 1991 Brown przeniósł się do Hollwood i nagrał album pod tytułem „Anioły i demony”, który również nie zyskał popularności.
- Gutenberg, zanim przyczynił się do upowszechnienia drukarstwa w Europie (bo to nie on wynalazł druk, tylko Chińczycy znacznie wcześniej), produkował i sprzedawał lusterka do gromadzenia świętej energii. Owe lusterka odbijały, czy też gromadziły energię lub światło, jakie wydzielała relikwia. Następnie, przeglądając się w lusterku, można było ją chłonąć. Panu Bogu świeczka, diabłu ogarek.
(Visited 541 times, 1 visits today)