Kot księgarz i bibliotekarz

Dziś obchodzą swoje święto. Przedziwne, trochę magiczne, trochę przerażające, słodkie i irytujące, piekielnie inteligentne stworzenia. Koty. Nie od dziś wiadomo że lubią przebywać tam, gdzie jest dużo książek. Jeden mieszkał w szkolnej bibliotece w moim liceum. Nie pamiętam jednak jak się nazywał, ani jak wyglądał. To było jeszcze przed erą Facebooka, i fanpage, więc nie był tak popularny jak dzisiejsze kocie gwiazdy. Prezentowana poniżej siódemka, w większości już nie aktywna zawodowo i, niestety, nieżyjąca,  to zaledwie ułamek tego „kocińca”.

1. Dante

Dante to najsłynniejszy wrocławski, i jeden z najsłynniejszych polskich kotów. Mieszkał w Antykwariacie Naukowym przy ulicy Szewskiej, ale znany był w całym kraju. Uwielbiał wylegiwać się w witrynie antykwariatu, w czym notorycznie mu przeszkadzano, stukając w szybę. Na Facebookowym profilu śledziło go ponad 10 000 osób. Podobno miał nosić imię literackiego Behemota, ale że uwielbiał spać na egzemplarzu „Boskiej komedii”, otrzymał imię Dante. Odszedł spokojnie, we śnie, pod koniec 2016 roku. W październiku 2017 roku, na parapecie witryny sklepowej pojawił się pomnik, upamiętniający Dantego. Fanpage tutaj.

2. Rudolf

Kot księgarz w warszawskiej  księgarni Bagatella. Dziś już na emeryturze (dane z 2015 roku, kiedy to obchodził 10  urodziny). Zajmował się głównie tym, co koci księgarze robią najlepiej, czyli leżakowaniem i wygrzewaniem wybornej literatury. Miał taki sam problem jak Dante, czyli notorycznie przerywano mu drzemki, stukając w szybę. Na stanowisku zastąpiła go kicia Rysia.

3. Docent

Kot Docent, to kolejny warszawski księgarz. Rezydował w księgarni Leksykon na Nowym Świecie. W 2010 roku na stolicę padł blady strach. Docent zaginął. Wyszedł na spacer, i nie wrócił nawet w porze posiłku, choć zawsze regularnie przychodził do pełnej miski. Wiadomość o tym rozniosła się w internecie. Po kilku dniach Docent się jednak odnalazł, tym samym sprawiając, że pracownicy i klienci księgarni mogli spokojnie odetchnąć.

4. Catsby

Catsby jest typowym kotem, samotnikiem. Nie wiadomo co się z nim działo zanim trafił do schroniska. Tam jednak trzymał się na uboczu, niezbyt przyjaźnie nastawiony do innych zwierząt. Długo nie mógł znaleźć domu, i przez to był bardzo smutny. Przygarnęła go właścicielka pewnej księgarni. Wtedy okazało się że jego zachowanie to efekt choroby oczu, i pogłębiającej się coraz bardziej samotności. Odkąd trafił do księgarni, zmienił się, i stał się pupilem wszystkich klientów.

 

5. Rysia

Rysia jest następczynią Rudolfa w księgarni Bagatella w Warszawie, i jedną z niewielu księgarsko – bibliotecznych kotek. Wśród kotów zawód ten jest zdominowany przez płeć „brzydszą”.

6. Dewey

Dewey to najsłynniejszy kot związany z książkowymi instytucjami.  Trafił do niej w pewien bardzo zimny dzień. Ktoś wrzucił go do metalowej skrzyni na książki Biblioteki Publicznej w Spencer w stanie Iowa. Kotem zajęła się szefowa owej biblioteki, Vicki Myron, co odmieniło nie tylko samą bibliotekę, życie Vicki, ale też całego miasteczka. Dewey doczekał się książki o sobie, a dzisiaj już niestety poluje w Krainie Wiecznych Łowów. Na stanowisku bibliotecznego kota zastąpiła go kotka Page Turner.

7. Browser

Jeszcze jeden kot na stanowisku bibliotekarza. Mieszka i pilnuje książek, przeważnie na nich śpiąc, w Pine River Public Library. Oprócz tego Browser pisze bloga i prowadzi swój fanpage.

 


(Visited 441 times, 1 visits today)

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.