Książką w wirusa, czyli dziesięć książek na niefajne czasy

Dopływające do nas zewsząd wieści, są co najmniej niepokojące. Wszystko wskazuje na to, że cała ta korona awantura nie skończy się zbyt szybko. Najlepiej więc zaszyć się gdzieś, z miłą, relaksującą, dowcipną, lekką, ale nie głupawą lekturą. Oto kilka propozycji.

1. Dan Begley - "Pani Nikt"

Czy mężczyzna może marzyć o tym, by zostać gwiazdą kobiecej literatury? Czemu nie? Jak tego dokonać? Po pierwsze, trzeba być niespełnionym pisarzem. Musi rzucić cię dziewczyna. Współpracownicy cię nie szanują i ogólnie nie ogarniasz życia. A gdy jeszcze poznajesz interesującą i atrakcyjną, autorkę popularnych romansów, musisz ją jakoś przy sobie zatrzymać. Wymyślasz na poczekaniu kuzynkę, która także pisze romanse, i prosisz w jej imieniu o sprawdzenie rękopisu. Gdy nowa znajoma godzi się na to, nie pozostaje nic innego, jak napisać ową powieść. Gdzie jednak szukać tematów do romantycznej powieści? Na kursie tańca. A znaleźć tam można również miłość. Zabawna i ciepła opowieść, w której, autor puszcza oko do czytelnika, bawiąc się stereotypami.

Świat Książki

2. Maeve Binchy - "Mała Frankie"

Jak to często bywa, pojawienie się na świecie dziecka, małej Frankie, wywraca do góry nogami życie wielu osób. Pewnego dnia była dziewczyna Noela oznajmia mu, że jest z nim w ciąży oraz że to on zajmie się dzieckiem, gdy już się urodzi, bo ona jest śmiertelnie chora. Młody człowiek, lekkoduch i niebieski ptak, za wszelką cenę stara się dostosować do nowej sytuacji i stworzyć dom dla małej. Pomagają mu w tym sąsiedzi, przyjaciele i rodzina. A także koleżanka z czasów szkoły, Lisa. A nie będzie łatwo. Sprawą interesuje się wścibska pracownica socjalna, która działa według niekonwencjonalnych metod. Jest to opowieść o tym, że każdemu należy się druga szansa. A także o tym, że warto czasem przyjrzeć się komuś dokładniej, by pod wieloma warstwami skorup odnaleźć wrażliwego, samotnego, głęboko zranionego człowieka.

Wydawnictwo W.A.B.

3. Nick Hornby - "Wierność w stereo"

Nicka Hornbyego nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Jest mistrzem lekkiej, nie głupiej obyczajowej prozy, niezmiennie pozytywnej. Opowieść o Robie Flemingu, nieudaczniku życiowym i audiofilu prowadzącym sklep muzyczny, jest moją ulubioną powieścią Nicka. Uczy nas, zresztą nie tylko ta konkretna powieść, że uroki życia kryją się w rzeczach małych, codziennych, których często nie zauważamy.

Zysk i Ska

4. Mathias Malzieu - "Mechanizm serca"

Baśń dla dorosłych w stylu Tima Burtona. Pewnego bardzo zimnego dnia, chyba najzimniejszego w dziejach świata, dokładnie 17 kwietnia 1874 roku, w Edynburgu przychodzi na świat Jack. Niestety chłopiec rodzi się z zamarzniętym sercem. By mógł przeżyć, doktor Madeline dokonuje niezwykłej operacji, wczepiając w serce chłopca mechanizm zegara z kukułką. Chłopiec przeżyje, jeśli tylko nigdy się nie zakocha. Gdyby tak się stało, jego serce pęknie. Bez miłości nie da się jednak żyć.

Świat Książki

 

5. Tove Jansson - "Córka rzeźbiarza"

Tove Jansson w pełnej krasie. Snuje swoje opowieści o dzieciństwie w artystycznej rodzinie, o cieple i miłości rodzinnego ogniska i dziecięcych zabawach, przeżyciach. To wszystko znam z książek, które pisała dla dzieci, z Muminków. Klimat pozostaje ten sam, ale w tym wypadku jest to już lektura skierowana do dojrzałego czytelnika.

Marginesy

6. David Lodge - "Skazani na ciszę"

Zabawna i wzruszająca zarazem historia mężczyzny próbującego pogodzić się ze swoją śmiertelnością i starzejącym się ciałem, a przede wszystkim ze swoją głuchotą. Przypadłość ta jest źródłem wielu gaf i komicznych omyłek, ale jedna z nich prowadzi do nieporozumienia, które demoluje jego uporządkowane życie. Desmond Bates, emerytowany profesor lingwistyki, poznaje ambitną doktorantkę z Ameryki. Kobieta jest intrygantką, mitomanką i chce, by Desmond został jej promotorem i kimś więcej. Rozbrajające brytyjskie poczucie humoru.

Świat Książki

7. Amélie Nothomb - "Metafizyka rur"

Zabawna, trochę niegrzeczna, z pewnością niesforna i odrobinę szokująca opowieść o pierwszych kilku latach życia pisarki. Amelie urodziła się w Japonii. Jej życie od samego początku było niezwykłe, tak jak miejsce, w którym przebywała.

Muza

8. Matt Haig - "Ludzie. Powieść dla Ziemian"

Profesor Andrew Martin ma poważne problemy. Jedzenie przyprawia go o mdłości. W ubraniach czuje, że jest mu niewygodnie. Ukochana żona oraz nastoletni syn wydają mu się odpychający. Czuje się zagubiony pośród ludzi i nienawidzi wszystkich istot, żyjących na Ziemi. Wszystkich z wyjątkiem Newtona, który, jest psem. Wszechświat przychodzi mu z pomocą, wybawiać go od tego problemu. Profesor ginie, a w jego ciele zamieszkuje obcy, który przybył na ziemię z zadaniem zniszczenia dowodu na rozwiązanie przez profesora ważnego problemu matematycznego. Obcując z nami, chcąc nie chcąc poznaje nasz gatunek. Zaczynają budzić się w nim emocje, których nie znał.

PWN

9. Kazimierz Sejda - "CK Dezerterzy"

Klasyk, który z pewnością znajdzie się w większości domów. Przygody żołnierzy, a w zasadzie dezerterów z niezwycięskiej armii austro-węgierskiej podczas pierwszej wielkiej wojny światowej. Barwne postacie, ciekawe charaktery i rubaszny humor. W nieco krzywym zwierciadle ukazana jest też sytuacja, w jakiej znalazło się, chylące się ku upadkowi mocarstwo.

10. William Goldman - "Narzeczona księcia"

Proszę nie sugerować się okładką. To nie jest jedna z tych powieści, gdzie wątki fantasy są tylko pretekstem dla wydumanych erotycznych fantazji. To jak najbardziej nie na serio poważna powieść awanturnicza. Tak, dokładnie tak, jak napisałem. Powieść płaszcza i szpady, dworskich intryg, powieść drogi, romans i co tylko zechcecie. Trochę nabijania się z utartych konwencji i bardzo dużo błyskotliwego humoru, a przy tym przygody bohaterów, które autentycznie trzymają czytelnika w napięciu.

Jaguar (kiedyś także Prószyński i Ska)


(Visited 698 times, 1 visits today)

2 osoby skomentowały “Książką w wirusa, czyli dziesięć książek na niefajne czasy

  1. Ja jak na złość przykułem się do literatury faktu i reportaży o seryjnych mordercach :/ na pewno skorzystam z poleceń, bo muszę jakoś pozytywnie nastroić myśli po tym wszystkim 🙂 dzięki za rady, polecam!

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.