
Jakie książki można polecić w taki dzień jak dziś? Oczywiście o kobietach. Tym razem nie będą to powieści, a literatura faktu i biografie. Wybór nie był łatwy. Kobiety od zawsze współtworzą historię na równi z mężczyznami, ale książek o nich wciąż jest zbyt mało. Drugim problemem była chęć wyboru nieoczywistych tytułów, których prawdopodobnie nie znacie, a chcielibyście przeczytać. Czy mi się udało?
1.
- "Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet"
Wstrząsający obraz Japonii widzianej z perspektywy kobiet, Japonek. Opowiadane przez bohaterki tej książki historie niejednokrotnie mrożą krew w żyłach. Nie tylko ze względu na fakt, iż coś tak upadlającego i często nieludzkiego, może dziać się dzisiaj, w dwudziestym pierwszym wieku, ale przede wszystkim dlatego, że te kobiety często nie zdają sobie sprawy z faktu, iż dzieje się coś niewłaściwego. Często też, te, które orientują się, że ich życie mogłoby wyglądać inaczej, ignorują problem, starają się go nie zauważać, bo tak zostały wychowane.
Wydawnictwo Czarne
2.
- "Madame Sadayakko. Gejsza, która uwiodła Zachód "
Jeszcze na chwilę pozostajemy w Japonii, ale tym razem jest to historia o nieco innym wydźwięku, odrobinę bardziej pozytywna. Lesley Downer spisała biografię jednej z najsłynniejszych japonek przełomu dziewiętnastego i dwudziestego wieku, a zarazem pierwszej Japonki, która zdobyła międzynarodową sławę. I to przez przypadek. Była posłuszną żoną i służącą zarazem, częścią trupy teatralnej swojego męża. Zrządzenie losy sprawiło, że podróż za ocean, gdzie typowo japoński teatr miał przynieść splendor i pieniądze jej mężowi, wyniósł ją na piedestał. Po śmierci jednego z aktorów, ogrywającego role kobiece, musiała go zastąpić. A to był dopiero początek jej oszałamiającej kariery i niezależności, które przyniosły jej też wiele cierpienia i smutku.
Świat Książki
3.
- "Ferwoe. Życie Aliny Szapocznikow"
Fascynująca i tajemnicza, niezwykła kobieta. Przyjaciółka Rolanda Topora. Jedna z najwybitniejszych artystek dwudziestego wieku, Alina Szapoczników. Autor książki, historyk sztuki i publicysta, przygląda się artystycznej drodze, jaką przebyła. Jej twórczość zestawia z realiami dwudziestowiecznej Europy. Kreśli obraz artystycznej bohemy największych europejskich miast, malarzy, rzeźbiarzy, literatów i krytyków.
Karakter
4.
- "Pani Stefa"
Historię Janusza Korczaka, wybitnego pedagoga i wychowawcy, który nie opuścił swoich podopiecznych aż do końca, znają wszyscy. Jednakże jest to historia niepełna, historia, w której zabrakło miejsca dla kogoś jeszcze. Stefania Wilczyńska przez trzydzieści lat wspólnie z Korczakiem prowadziła warszawski dom sierot, i nie mniej od swojego sławnego kolegi, zasługuje na uznanie, szacunek i pamięć.
Wydawnictwo Czarne
5.
- "Dzikie łabędzie. Trzy córki Chin"
Autobiograficzna opowieść o trzech pokoleniach kobiet. Autorka najmniej miejsca poświęciła swojej babce, skupiając się na życiu matki, swoim dzieciństwie i pierwszych dorosłych krokach. Dzieciństwo i okres dorastania Jung Chang przypadły na najtrudniejszy okres w dwudziestowiecznej historii Chińskiej Republiki Ludowej, czyli rewolucję kulturalną. Chang przetrwała ten koszmar, który ją wzmocnił. Stała się silną kobietą, indywidualistką, która sama wybrała swoją drogę.
Wydawnictwo Znak
6.
- "Tęsknota i przeznaczenie. Pierwsze kobiety na ośmiotysięcznikach"
Ta książka powstała przez czternaście lat. Dina Štěrbova wykonała tytaniczną pracę, szukając i gromadząc informacje o pierwszych kobietach, które zdobyły ośmiotysięczniki.W efekcie otrzymujemy niesamowitą, fascynującą opowieść o spełnieniu marzeń, o odważnych, silnych kobietach, które swoją determinacją, fizyczną i psychiczną wytrzymałością oraz umiejętnościami dorównywały mężczyznom.
Wydawnictwo Stapis
7.
- "Sylwia Chwedorczuk"
Powieściopisarka, redaktorka, żona, matka i kochanka. Energetyczna, temperamentna, błyskotliwa kobieta o szerokich horyzontach. Dziś znana głównie ze względu na długoletni związek ze znaną, legendarną pisarką, Marią Dąbrowską. Anna Kowalska mogłaby być bohaterką genialnej powieści, tak skomplikowane i złożone miała życie. Poświęcała się pisaniu, ale i wychowywaniu córki Tuli. Łączyła ją silna więź z mężem, ale też z Dąbrowską. Fascynująca postać.
Marginesy
8.
- "Żony nazistów. Kobiety kochające zbrodniarzy"
Kobiety, które stały u boku nazistowskich zbrodniarzy, kochały ich, wspierały, walczyły o uznanie w oczach wodza. Żyły w luksusie, gdy cała Europa umierała z głodu i strachu. Zachwycały się kradzionymi dziełami sztuki. Były równie gorliwymi nazistkami, jak ich partnerzy. Wiedziały, co się dzieje, ale czy miały wpływ na decyzje swoich mężczyzn?
Agora
Łukasz mówi :
Chętnie sięgnąłbym po te pozycje, ale niestety ostatnio praca nie pozwala mi na czytanie. Muszę skupić się na rozwoju swojego sklepu internetowego, dobrze, że znalazłem już fachowców, którzy mi w tym pomogą. Kiedy już tylko znajdę odrobinę wytchnienia to z pewnością nadrobię kilka książek.