Osiem książek non fiction o kobietach

Jakie książki można polecić w taki dzień jak dziś? Oczywiście o kobietach. Tym razem nie będą to powieści, a literatura faktu i biografie. Wybór nie był łatwy. Kobiety od zawsze współtworzą historię na równi z mężczyznami, ale książek o nich wciąż jest zbyt mało. Drugim problemem była chęć wyboru nieoczywistych tytułów, których prawdopodobnie nie znacie, a chcielibyście przeczytać. Czy mi się udało?

1. Karolina Bednarz - "Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet"

Wstrząsający obraz Japonii widzianej z perspektywy kobiet, Japonek. Opowiadane przez bohaterki tej książki historie niejednokrotnie mrożą krew w żyłach. Nie tylko ze względu  na fakt, iż coś tak upadlającego i często nieludzkiego, może dziać się dzisiaj, w dwudziestym pierwszym wieku, ale przede wszystkim dlatego, że te kobiety często nie zdają sobie sprawy z faktu, iż dzieje się coś niewłaściwego. Często też, te, które orientują się, że ich życie mogłoby wyglądać inaczej, ignorują problem, starają się go nie zauważać, bo tak zostały wychowane.

Wydawnictwo Czarne

2. Lesley Downer - "Madame Sadayakko. Gejsza, która uwiodła Zachód "

Jeszcze na chwilę pozostajemy w Japonii, ale tym razem jest to historia o nieco innym wydźwięku, odrobinę bardziej pozytywna. Lesley Downer spisała biografię jednej z najsłynniejszych japonek przełomu dziewiętnastego i dwudziestego wieku, a zarazem pierwszej Japonki, która zdobyła międzynarodową sławę. I to przez przypadek.  Była posłuszną żoną i służącą zarazem, częścią trupy teatralnej swojego męża. Zrządzenie losy sprawiło, że podróż za ocean, gdzie typowo japoński teatr miał przynieść splendor i pieniądze jej mężowi, wyniósł ją na piedestał. Po śmierci jednego z aktorów, ogrywającego role kobiece, musiała go zastąpić. A to był dopiero początek jej oszałamiającej kariery i niezależności, które przyniosły jej też wiele cierpienia i smutku.

Świat Książki

3. Marek Beylin - "Ferwoe. Życie Aliny Szapocznikow"

Fascynująca i tajemnicza, niezwykła kobieta. Przyjaciółka Rolanda Topora. Jedna z najwybitniejszych artystek dwudziestego wieku, Alina Szapoczników. Autor książki, historyk sztuki i publicysta, przygląda się artystycznej drodze, jaką przebyła. Jej twórczość  zestawia z realiami dwudziestowiecznej Europy. Kreśli obraz artystycznej bohemy największych europejskich miast, malarzy, rzeźbiarzy, literatów i krytyków.

Karakter

 

4. Magdalena Kicińska - "Pani Stefa"

Historię Janusza Korczaka, wybitnego pedagoga i wychowawcy, który nie opuścił swoich podopiecznych aż do końca, znają wszyscy. Jednakże jest to historia niepełna, historia, w której zabrakło miejsca dla kogoś jeszcze. Stefania Wilczyńska przez trzydzieści lat wspólnie z Korczakiem prowadziła warszawski dom sierot, i nie mniej od swojego sławnego kolegi, zasługuje na uznanie, szacunek i pamięć.

Wydawnictwo Czarne

5. Jung Chang - "Dzikie łabędzie. Trzy córki Chin"

Autobiograficzna opowieść o trzech pokoleniach kobiet. Autorka najmniej miejsca poświęciła swojej babce, skupiając się na życiu matki, swoim dzieciństwie i pierwszych dorosłych krokach. Dzieciństwo i okres dorastania Jung Chang przypadły na najtrudniejszy okres w dwudziestowiecznej historii Chińskiej Republiki Ludowej, czyli rewolucję kulturalną. Chang przetrwała ten koszmar, który ją wzmocnił. Stała się silną kobietą, indywidualistką, która sama wybrała swoją drogę.

Wydawnictwo Znak

6. Dina Štěrbova - "Tęsknota i przeznaczenie. Pierwsze kobiety na ośmiotysięcznikach"

Ta książka powstała przez czternaście lat. Dina Štěrbova wykonała tytaniczną pracę, szukając i gromadząc informacje o pierwszych kobietach, które zdobyły ośmiotysięczniki.W efekcie otrzymujemy niesamowitą, fascynującą opowieść o spełnieniu marzeń, o odważnych, silnych kobietach, które swoją determinacją, fizyczną i psychiczną wytrzymałością oraz umiejętnościami dorównywały mężczyznom.

Wydawnictwo Stapis

7. Kowalska. Ta od Dąbrowskiej - "Sylwia Chwedorczuk"

Powieściopisarka, redaktorka, żona, matka i kochanka. Energetyczna, temperamentna, błyskotliwa kobieta o szerokich horyzontach. Dziś znana głównie ze względu na długoletni związek ze znaną, legendarną pisarką, Marią Dąbrowską. Anna Kowalska mogłaby być bohaterką genialnej powieści, tak skomplikowane i złożone miała życie. Poświęcała się pisaniu, ale i wychowywaniu córki Tuli. Łączyła ją silna więź z mężem, ale też z Dąbrowską. Fascynująca postać.

Marginesy

8. James Wyllie - "Żony nazistów. Kobiety kochające zbrodniarzy"

Kobiety, które stały u boku nazistowskich zbrodniarzy, kochały ich, wspierały, walczyły o uznanie w oczach wodza.  Żyły w luksusie, gdy cała Europa umierała z głodu i strachu. Zachwycały się kradzionymi dziełami sztuki. Były równie gorliwymi nazistkami, jak ich partnerzy. Wiedziały, co się dzieje, ale czy miały wpływ na decyzje swoich mężczyzn?

Agora


(Visited 488 times, 1 visits today)

Jedna osoba skomentowała “Osiem książek non fiction o kobietach

  1. Chętnie sięgnąłbym po te pozycje, ale niestety ostatnio praca nie pozwala mi na czytanie. Muszę skupić się na rozwoju swojego sklepu internetowego, dobrze, że znalazłem już fachowców, którzy mi w tym pomogą. Kiedy już tylko znajdę odrobinę wytchnienia to z pewnością nadrobię kilka książek.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.