Palcem po stronie – Bułgaria

Po dłuższej przerwie znów wyruszamy w literacką podróż. Nasze kroki ponownie kierują się w stronę  Bałkanów. Tym razem zwiedzamy Bułgarię. Piękny, zaniedbany kraj, w którym nie istnieje coś takiego jak wolność słowa.

1. Georgi Gaspadinow - "Fizyka smutku"

Lata dwudzieste minionego wieku. Dwunastoletni chłopiec po raz pierwszy odwiedza jarmark. Od ojca otrzymał kilka monet, które postanawia przeznaczyć na odwiedziny w namiocie, w którym można zobaczyć potwora nazywanego Minotaurem. Spotkanie ze stworem odbiera chłopcu głos na pół roku. A to dopiero początek historii wielopokoleniowej rodziny, której losy śledzimy niemal przez cały dwudziesty wiek.

Wydawnictwo Literackie

2. Teodora Dimowa - "Matki"

Jedna z głośniejszych bułgarskich powieście ostatnich dwóch dekad. Oparta na prawdziwych wydarzeniach, które rozegrały się w jednej z bułgarskich szkół. Opowieść o młodych ludziach, nastolatkach, nieradzących sobie z samotnością, brakiem miłości i przyjaźni. W szkole pojawia się nowa, młoda i wyidealizowana nauczycielka, która odmienia życie dzieciaków. Wszystko idzie ku dobremu, gdy nagle okazuje się, że kobieta musi opuścić szkołę. Świat jej uczniów znów legnie w gruzach.

Państwowy Instytut Wydawniczy

3. Kolin Terzijski - "Czy jest ktoś, kto cię kocha?"

Zbiór opowiadań, które zaludniają outsiderzy, alkoholicy, wkurzający sąsiedzi i kiepscy kochankowie. Ludzie tacy jak my. Opowiadania te są pełne tęsknoty za bliskością i miłością. Tęsknoty wręcz fizycznej, która boli i uwiera.

Książkowe Klimaty

4. Artur Nowaczewski - "Hostel Nomadów"

Książka nominowana do Silesiusa 2018. Relacja z podróży po Bułgarii, zapisów spotkań z mieszkańcami, widoków, smaków i zapachów. Bułgaria widziana od środka.

Wydawnictwo Iskry

5. Alek Popov - "Droga do Syrakuz"

Jeszcze jeden tom bułgarskich opowiadań. Przypadną one do gustu miłośnikom fantastyki i realizmu magicznego, które Popov miesza z groteską. Bohaterowie borykają się ze swoimi lękami, które prowadzą ich w sam środek zwykłych – niezwykłych wydarzeń. Popov pisze o chaotycznym, roszczeniowym i nastawionym tylko na konsumpcje świecie współczesnym.

 


(Visited 216 times, 1 visits today)

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.