
Dziś jedziemy do Chorwacji. Choć jest to obecnie jeden z częściej wybieranych kierunków na wakacyjne wojaże, to wciąż traktujemy Chorwację i Chorwatów jako część składową Bałkanów. Podobnie jest z literaturą, którą często wrzuca się do jednego worka razem z serbską, bośniacką, słoweńską itd. Choć narody te łączy wiele podobieństw, znacznie więcej je dzieli, także w literaturze.
1.
- "Powiększ Oni nie skrzywdziliby nawet muchy"
Jedenaście wstrząsających i poruszających reportaży. Jedenaście portretów zbrodniarzy, Slobodana Miloševića, jego żony Mirjan Marković, Radovana Karadžića, Gorana Jelisića, policjanta, który zastrzelił wielu ze swoich więźniów, Dražena Erdemovića, uczestnika masakry siedmiu tysięcy muzułmanów w Srebrenicy i innych, którzy przyczynili się do śmierci tysięcy osób podczas wojny na Bałkanach. Czytając tę książkę, poznamy ich przeszłość. Dowiemy się, co pchnęło ich na tę drogę, a także zobaczymy, jak skończyli. To jeden z najważniejszych dokumentów ostatnich lat, pokazujący też prawdziwą twarz systemu sprawiedliwości.
Wydawnictwo W.A.B.
2. "Nagie miasto. Antologia chorwackiego krótkiego opowiadania (short story) lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku"

Siedemnastu chorwackich autorów debiutujących w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku ukazujących szarą codzienność bohaterów. Akcja każdego z opowiadań rozgrywa się w mieście. Zbiór ukazał się w serii Bibliotheca: Alia Universa.
Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego
3.
- "Mirra, kadzidło i złoto"
Nie ma chyba na świecie takiego narodu, który kulturowo, etnicznie i językowo był jednolity. Historyczne zawieruchy i czasowe dominacje innych kultur zawsze pozostawiają jakieś ślady. Autor zabiera nas w podróż szlakiem małych dalmatyńskich miasteczek. Opisuje ich atmosferę i różnorodność. Trudny do zdobycia tytuł, od lat niewznawiany.
Państwowy Instytut Wydawniczy
4.
- "Pułapka na myszy Walta Disneya"
Zoran Ferić opowiada o powojennej rzeczywistości w byłej Jugosławii, wykorzystując do tego celu surrealizm i groteskę, działanie do perfekcji opanowali twórcy z bloku wschodniego. Przez karty powieści przewijają się postacie historyczne, jak Kuba Rozpruwacz, fikcyjne, jak Grek Zorba, a także wymyślone przez autora, jak mężczyzna, który umarł na odwagę.
Wydawnictwo Fundacja Pogranicze
5.
- "Pogodzenie"
I jeszcze jedna książka Slobodana Novaka. Akcja powieści rozgrywa się w latach rozpadu Jugosławii, na jednej z wysp chorwackich. Główny bohater pilnuje magazyny broni i amunicji, należącego do lokalnej Obrony Terytorialnej. Magazyn zostaje zarekwirowany, a wydarzenie to, jak i wszystkie pozostałe wydarzenia, są tylko pretekstem do snucia opisów życia w małej społeczności, krajobrazów, barw, zapachów i smaków.
Państwowy Instytut Wydawniczy