Palcem po stronie – Chorwacja

Dziś jedziemy do Chorwacji. Choć jest to obecnie jeden z częściej wybieranych kierunków na wakacyjne wojaże, to wciąż traktujemy Chorwację i Chorwatów jako część składową Bałkanów. Podobnie jest z literaturą, którą często wrzuca się do jednego worka razem z serbską, bośniacką, słoweńską itd. Choć narody te łączy wiele podobieństw, znacznie więcej je dzieli, także w literaturze.

1. Slavenka Drakulić - "Powiększ Oni nie skrzywdziliby nawet muchy"

Jedenaście wstrząsających i poruszających reportaży. Jedenaście portretów zbrodniarzy, Slobodana Miloševića, jego żony Mirjan MarkovićRadovana Karadžića, Gorana Jelisića, policjanta, który zastrzelił wielu ze swoich więźniów, Dražena Erdemovića, uczestnika masakry siedmiu tysięcy muzułmanów w Srebrenicy i innych, którzy przyczynili się do śmierci tysięcy osób podczas wojny na Bałkanach. Czytając tę książkę, poznamy ich przeszłość. Dowiemy się, co pchnęło ich na tę drogę, a także zobaczymy, jak skończyli. To jeden z najważniejszych dokumentów ostatnich lat, pokazujący też prawdziwą twarz systemu sprawiedliwości.

Wydawnictwo W.A.B.

2. "Nagie miasto. Antologia chorwackiego krótkiego opowiadania (short story) lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku"

Siedemnastu chorwackich autorów debiutujących w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku ukazujących szarą codzienność  bohaterów. Akcja każdego z opowiadań rozgrywa się w mieście. Zbiór ukazał się w serii Bibliotheca: Alia Universa.

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego

3. Slobodan Novak - "Mirra, kadzidło i złoto"

Nie ma chyba na świecie takiego narodu, który kulturowo, etnicznie i językowo był jednolity. Historyczne zawieruchy i czasowe dominacje innych kultur zawsze pozostawiają jakieś ślady. Autor zabiera nas w podróż szlakiem małych dalmatyńskich miasteczek. Opisuje ich atmosferę i różnorodność. Trudny do zdobycia tytuł, od lat niewznawiany.

Państwowy Instytut Wydawniczy

4. Zoran Ferić - "Pułapka na myszy Walta Disneya"

Zoran Ferić opowiada o powojennej rzeczywistości w byłej Jugosławii, wykorzystując do tego celu surrealizm i groteskę,  działanie do perfekcji opanowali twórcy z bloku wschodniego. Przez karty powieści przewijają się postacie historyczne, jak Kuba Rozpruwacz, fikcyjne, jak Grek Zorba, a także wymyślone przez autora, jak mężczyzna, który umarł na odwagę.

Wydawnictwo Fundacja Pogranicze

5. Slobodan Novak - "Pogodzenie"

I jeszcze jedna książka Slobodana Novaka. Akcja powieści rozgrywa się w latach rozpadu Jugosławii, na jednej z wysp chorwackich. Główny bohater pilnuje magazyny broni i amunicji, należącego do lokalnej Obrony Terytorialnej. Magazyn zostaje zarekwirowany, a wydarzenie to, jak i wszystkie pozostałe wydarzenia, są tylko pretekstem do snucia opisów życia w małej społeczności, krajobrazów, barw, zapachów i smaków.

Państwowy Instytut Wydawniczy


(Visited 386 times, 1 visits today)

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.