Palcem po stronie – Dania

Dzisiaj pakujemy manatki i ruszamy w kierunku Danii, chyba najsłabiej kojarzonego z literaturą, spośród krajów skandynawskich. Wycieczka to będzie krótka, ale jakże intensywna. Miłej lektury.

1. Dorthe Nors - "Lusterko, ramię, kierunkowskaz"

Bardzo dziwna powieść, w której w zasadzie o współczesnej Danii niewiele się dowiemy. Dorthe North opowiada o tym, jak to jest być samotną kobietą u progu wieku średniego. Jej bohaterką jest Sonja, tłumaczka szwedzkich kryminałów, śmiertelnie już nimi znudzona. Postanawia zacząć wszystko od nowa. Chodzi na masaże, stara się odbudować relacje z siostrą i wreszcie zrobić prawo jazdy. To ostatnie nie jest wcale takie proste, gdyż nerwowa i apodyktyczna instruktorka sprawia, iż zwykła zmiana biegów staje się zadaniem niewykonalnym. Dla Sonji wszystko jest w jakiś sposób problematyczne, nawet owe masaże, gdyż kobieta jest bardzo wycofaną osobą, a na dodatek przytrafiają się jej niespodziewane zawroty głowy. Mieszkając w Kopenhadze, Sonja zaczyna tęsknić za rodzinną Jutlandią, z której kiedyś tak spieszno było się wyrwać.

2. Karen Blixen - "Uczta Babette"

Najgłośniejszą powieścią Karen Blixen, wielbioną przez setki czytelników, także przeze mnie, jest oczywiście Pożegnanie z Afryką. Jednakże to właśnie Uczta Babette zdaniem krytyków stanowi szczyt jej możliwości, literackiego wyrafinowania i wrażliwości. Pięć opowiadań, których motywem przewodnim jest los i przeznaczenie. Nigdy nie da się przewidzieć tego, co nam przynoszą. Na podstawie tytułowego opowiadania powstał film, nagrodzony w 1988 roku Oskarem.

 

3. Helle Helle - "Prom do Puttgarden"

Jane właśnie rzuciła studia i wróciła w rodzinne strony na duńskiej prowincji. Znalazła pracę w perfumerii na promie i zamieszkała z siostrą i jej córką. Wiedzie dosyć samotne i pozbawione celu życie, co ani trochę jej nie przeszkadza. Los jest jednak złośliwy i przekorny. Gdy chce się pozostać na uboczu, wyciąga swoje macki, by wyciągnąć delikwenta na sam środek. Autorce przypięto łatkę Hemingwaya w spódnicy. Warto sprawdzić, czy słusznie.

 

4. Knud Romer - "Ten, kto mrugnie, boi się śmierci"

Historia chłopca mieszkającego w niewielkim miasteczku. Jego matka jest Niemką, a że od zakończenia wojny minęło niewiele czasu, chłopak jest dręczony przez rówieśników i nauczycieli. Swoją trudną sytuację ukrywa przed matką, cierpiącą na załamania nerwowe, opowiadając jej zmyślone historie o sobie i szkole.

 

5. Jonas T. Bengtsson - "Baśń"

Bohaterem znów jest chłopiec, tym razem mieszkający tylko z ojcem. Mieszkający to za dużo powiedziane. Chłopiec i ojciec bardzo często się przeprowadzają. Tym razem pada na Danię. Ojciec ima się różnych zajęć, ochroniarza, stolarza itd. Czasem nie ma pieniędzy na czynsz albo ukradnie coś ze sklepu. Chłopiec jest przekonany, że wszystko, co się dzieje, on i jego tata, są bohaterami baśni. Ich największym wrogiem, stanowiącym śmiertelne zagrożenie, jest biała królowa. To właśnie przez nią, aby nie doszło do spotkania, zmuszeni są ciągle się przeprowadzać.

 


(Visited 200 times, 1 visits today)

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.