Palcem po stronie – Gruzja

Dni do końca lata możemy już odliczać. Chociaż pogoda wcale na to nie wskazuje, może poza chłodnymi nocami, za chwilę rozpocznie się jesień. Wciąż jednak możemy podróżować, czy to na własnych nogach, czy za pośrednictwem oczu, ewentualnie wspomaganych okularami. Nie przedłużając wstępu, zapraszam w literacką podróż do Gruzji, nazywanej kawałkiem raju na ziemi.

1. Gogi Gwaharia - "Załzawione okulary"

Napisana w formie dziennika historia Gruzji od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, po rok 2004. W książce tej, wzbogaconej o zdjęcia, reprodukcje okładek czasopism i stron z gazet, znajdziemy nie tylko informacje o najważniejszych, z punktu widzenia osoby która żyła tam i wtedy, wydarzeniach, ale także o gruzińskiej literaturze, kinie i szeroko pojętej kulturze ostatnich dekad.

Wydawnictwo KEW

2. Tony Anderson - "Chleb i proch. Wędrówka przez góry Gruzji"

Relacja z podróży, w jaką Tony Anderson wybrał się dwadzieścia lat temu, szlakiem górskich plemion ChewsurówTuszynówRaczówMargelów i Swanów. Autor opowiada jednak nie tylko o swojej wędrówce, ale też o tym, co zobaczył i usłyszał, czyli o dawnych wierzeniach i obyczajach owych plemion. Przytacza też wiele faktów z długiej i zawiłej historii Gruzji.

Wydawnictwo Czarne

3. Grigoł Abaszydze - "Długa noc"

Gruzja to jeden z najstarszych krajów w Europie, który dzisiaj prawdopodobnie wyprzedzałby w rozwoju o wiele długości swoich sąsiadów. Tych bliższych i dalszych. Mogło tak być, gdyby nie wiele długich okresów niewoli i przestoju, które sprawiły, że dzisiaj pod wieloma względami jest wręcz odwrotnie. Jednym z nich była właśnie długa noc, okres, w którym Gruzję najechali Chorezmijczycy, a potem Mongołowie. Autor kreśli losy wybitnych postaci z kręgów kultury, polityki i wojskowości tamtej Gruzji.

Państwowy Instytut Wydawniczy

4. Zaza Burczuladze - "Adibas"

Dziesięć lat temu w Osetii Południowej trwała wojna, bliźniaczo podobna do tej, która wciąż toczy się na wschodzie Ukrainy. Rosjanie zajmują kolejne obszary na terytorium Gruzji. Tymczasem w stolicy kraju toczy się normalne życie, pełne typowych dla dużego miasta uroków i nieprzyjemności. Autor nie opisuje starć między Rosjanami i Gruzinami, ale wojna jest stale obecna na kartach książki. To właśnie przez jej pryzmat Burczuladze ukazuje nowe elity, skupione głównie na swoich sprawach i ulotnych przyjemnościach, poddając ich przedstawicieli surowej krytyce.

Wydawnictwo Claroscuro

5. Maciej Jastrzębski - "Klątwa gruzińskiego tortu"

Każdy, kto choć trochę interesował się tym krajem, zapewne zna legendę o stworzeniu świata, i Gruzinach, którzy spóźnili się, i wszystkie kawałki ziemi zostały już rozdane. Bóg ulitował się nad nimi i oddał im kawałek przygotowany dla siebie. Skąd w ogóle wzięli się Gruzini, którzy jako drugi po Ormianach naród Europy, przyjęli chrześcijaństwo już w VI wieku? Ich świadomość narodowa i kultura jest dużo starsza od naszej, i wciąż dla wielu pozostaje tajemnicą, której, mimo łączącej nasze narody sympatii, nikt jakoś nie śpieszy odkryć. Tej próby podjął się autor Klątwy gruzińskiego tortu.

Wydawnictwo Onepress


(Visited 286 times, 1 visits today)

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.