
Po bardzo długiej przerwie w literackich podróżach, w pierwszy dzień kalendarzowego lata, powracam do Was z kolejną wyprawą. Tym razem wybieramy się do Izraela. A zestawienie to może będzie pomocne w wakacyjnym wyzwaniu czytelniczym, jakie przygotowała Żydoteka.
1.
- "Tel Awiw Noir"
Zbiór opowiadań kryminalnych autorstwa różnych pisarzy. Łączy je to samo miejsce akcji, czyli Tel Awiw. Opowiadania są mroczne, a Tel Awiw, powszechnie znany jako słoneczne, niemal bajkowe miejsce, to siedlisko mrocznych osobowości i scena dla wszelkiej maści brudnych, nikczemnych spraw. Seria Noir z wydawnictwa Claroscuro przedstawia znane miasta w nietypowej, oryginalnej odsłonie, a także prezentuje często nieznanych polskiemu czytelnikowi pisarzy.
Claroscuro, 2015
2.
- "Żywopłot"
Co prawda większa część powieści rozgrywa się w Nowym Jorku, ale dotyka istotnego problemu, konfliktu Palestyny i Izraela. Autorka opowiada o tym na niewinnym z pozoru przykładzie pary, Żydówki i Palestyńczyka, mieszkających w NY. Młodzi ludzie poznają się i zakochują. Wiodą dość szczęśliwe życie, naznaczone jednak widmem nietrwałości ich związku. Jedno z nich musi wrócić do kraju, a taki związek w ich ojczyźnie nie ma prawa przetrwać. Recenzję znajdziesz tutaj.
Smak Słowa, 2016
3.
- "Mój mąż Żyd. Historie Polek w Izraelu"
Miłość bywa trudna. Miłość bywa ślepa. Miłość nie zawsze staje nad podziałami. Bohaterki tej książki przekonały się o tym na własnej skórze, poślubiając Żyda i wyjeżdżając z nim do Izraela. Słodko-gorzki obraz życia gojek, obcych, wśród Żydów.
Pascal, 2018
4.
- "Izrael już nie frunie"
Usiądźcie wygodnie, schowajcie stoliki i zapnijcie pasy. Za chwilę startujemy, a kierunek naszej podroży to Izrael. Zaraz, zaraz. A może wystarczy usiąść w swoim fotelu i sięgnąć po książkę Pawła Smoleńskiego, by się tam znaleźć? To ponad dwadzieścia reportaży, w których wraz z autorem wędrujemy ulicami miast, zaglądamy do kibuców, na plaże i do świątyń. Rozmawiamy z napotkanymi ludźmi i słuchamy ich historii. O tekstach Smoleńskiego bardzo pochlebnie wypowiadał się sam Edgar Keret.
Czarne, 2015
5.
- "Mąż i żona"
Opiekunka społeczna Na’am całą uwagę poświęca potrzebującym, samotnym, porzuconym matkom i dzieciom. Jej własne małżeństwo dogorywa, czego kobieta nie zauważa. Dopiero gdy pewnego ranka jej mąż traci władzę w nogach, dociera do niej prawda. Na światło dzienne wychodzą wszystkie skrywane dotąd pretensje i uprzedzenia. Na’am za wszelką cenę stara się uratować, to co jeszcze pozostało. Powieść zachwycająca literackim kunsztem, liryczna, a zarazem odważna, rzuca wyzwanie wielu prawdom psychologicznym i obiegowym poglądom na małżeństwo.
W.A.B., 2019
6.
- "Budząc lwy"
Psychologiczny thriller o pechowym lekarzu uwikłanym w nielegalny proceder z kryzysem imigracyjnym w tle. Atutem powieści są świetnie skonstruowane i opisane postacie. Autorka poddaje też krytyce Izrael, ukazując jego mieszkańców z tej gorszej, nietolerancyjnej strony. Recenzja tutaj.
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2019
7.
- "Jerozolima. Biografia"
Pasjonująca podróż w przestrzeni i czasie przez kolejne wieki istnienia Jerozolimy. Spotkania z królami, cesarzami, zdobywcami, wielkimi artystami, prorokami i świętymi. Wykorzystując nieznane wcześniej archiwalia, najnowsze badania naukowe oraz dokumenty swojej rodziny i własne wspomnienia, Simon Sebag Montefiore stworzył wspaniałą epopeję trzech tysięcy lat wiary, fanatyzmu, zbrodni i współistnienia. Powstała wielka, intrygująca historia Jerozolimy i całego Bliskiego Wschodu.
Magnum, 2017
8.
- "Jamilti i inne historie"
Zbiór komiksów cenionej izraelskiej ilustratorki. Groteskowe opowieści o niełatwej izraelskiej codzienności. Bohaterami komiksów są ponownie zwykli ludzie, którzy nagle stają przed niezwykłymi wydarzeniami. Pielęgniarka będąca świadkiem zamachu, cyrkowa artystka, która chce przeszczepić sobie męską brodę, czy kobieta, która przed laty wygrała toster, a teraz ktoś czyha na jej życie.
Kultura Gniewu, 2016
9.
- "Siedem dobrych lat"
Krótkie i jak zawsze trafiające w punkt opowiadania najbardziej znanego dziś izraelskiego pisarza. Odwołując się do własnych wspomnień i rodzinnych historii, Keret pisze o współczesnym Izraelu. Surrealizm i groteska towarzyszą bohaterom na każdym kroku. Jednocześnie opowiadania te pozostają bardzo realistycznymi.
W.A.B., 2014
10.
- "Krasnoludki nie przyjdą"
Opowiedziana wieloma głosami historia zwykłych ludzi, którzy muszą sobie poradzić w niezwykłych czasach. Simona zostaje wdową nagle, jeszcze w młodym wieku, z gromadką dzieci na wychowaniu. Dotychczasowe szczęście i beztroska znikają bezpowrotnie. Dodatkowo, zza libańskiej granicy wciąż lecą pociski. Opowieść o życiu na niebezpiecznym pograniczu.
Czarne, 2013
Ciekawe informacje mówi :
Ciekawe informacje, przedstawione w jednym miejscu, i nie trzeba szukać w odmętach internetu.
Oczytany Facet mówi :
Miło mi że byłem pomocny 🙂
awita mówi :
O! Powróciłeś z moim ulubionym cyklem 🙂
Uwielbiam literaturę izraelską i staram się śledzić na bieżąco nowości.
Mistrzostwo świata to np. „Opowieści o miłości i mroku” Amosa Oza, „Patrz pod: Miłość” Davida Grosmana i jego cudowna opowieść o Jerozolimie „Kto ze mną pobiegnie”. Polecam niesamowitą historię o izraelskich pionierach „Rosyjski romans” Meira Shaleva oraz oczywiście wszystko, co wyszło spod pióra Zerui Shalev.
(nie wyświetla mi się Twój komentarz o „Krasnoludki nie przyjdą”)
Oczytany Facet mówi :
Dziękuję za miłe słowa i polecenia. Zapoznam się z tymi tytułami.
Jest jakiś problem. Mi też się nie wyświetla, chociaż widzę go od strony admina.