Palcem po stronie – Litwa

Litwa to nie tylko Adam Mickiewicz i jego wszech obecność, wręcz przytłaczająca, gdy odwiedza się ten kraj ze zorganizowaną grupą polskich turystów. To także coś więcej niż Rzeczpospolita Obojga Narodów i ojczyzna nieciekawej serialowej księżniczki Aldony. Ten niewielki kraj wart jest zobaczenia i zwiedzenia wzdłuż i wszerz, co nie zajmie dużo czasu, by przekonać się, jaka jest dzisiejsza Litwa. Wstępem do tego oczywiście będzie lektura ciekawych, litewskich powieści.

1. Kristina Sabaliauskaitė - "Silva rerum"

Niezwykła, urzekająca i zapadająca w pamięć na długo powieść litewskiej pisarki, to początek sagi rodzinnej, opowiadającej o losach rodziny Narwojszów. Rzecz dzieje się w XVII wieku na Litwie. Akcja powieści przenosi się z dworku Narwojszów do Wilna. Jej głównymi bohaterami są Urszula i Kazimierz. Dziewczyna postanawia wstąpić do klasztoru w Wilnie, a jej brat Kazimierz wybiera się tam na studia. Przyszłość tej dwójki nie jest jednak taka, jak sobie wyobrażali. Klasztor okazuje się nieprzyjaznym miejscem, a młody mężczyzna wpada w towarzystwo awanturników i wolnomyślicieli. Barwnie napisana, miejscami przypominająca prozę Dickensa, to jeden z najciekawszych tytułów, jakie w ostatnich latach trafiły do naszych księgarń. Autorka opisała dalsze losy swoich bohaterów, ale jak dotąd nie zostały one przetłumaczone na język polski.

Wydawnictwo Znak.

2. Herkus Kunčius - "Litwin w Wilnie "

Napoleon Szeputis wybiera się do Wilna na Święto Pieśni. Nie było go w tym mieście od dwudziestu lat. Wędrując jego ulicami, od zabytku do zabytku, po drodze zahaczając także o miejsca, których turyści nie odwiedzają, rejestruje zmiany, jakie w tym czasie zaszły w Wilnie.  Kolejne znajome widoki przywołują wspomnienia, a te prowadzą do rozważań nad narodową mitologią dziejów. Jak przystało na powieść drogi, choć zamkniętą w granicach miasta, Szeputis spotyka różne dziwne postaci, często żyjąca poza nawiasem społeczeństwa.

Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego

3. Sigitas Parulskis - "Trzy sekundy nieba "

Bestselerowa litewska powieść, to kolejna z książek „rozliczeniowych”, porządkujących najnowszą historię kraju i uczucia autora. Bohater powieści wspomina swoje dzieciństwo, wizyty w barokowych kościołach, zmienionych przez komunistów w magazyny, lata służby wojskowej, a także wielki przełom roku 1990 i Śpiewającą Rewolucję.

Wydawnictwo Czytelnik

 

4. Alvydas Šlepikas - "Mam na imię Marytė"

Kanwę dla powieści stanowią prawdziwe wydarzenia, fragment dwudziestowiecznej historii Litwy, praktycznie nieznanej. Po zakończeniu II wojny światowej dziesiątki niemieckich sierot tułały się po kraju. Mała Renta jest jednym z nich. Po długiej wędrówce i ukrywaniu się w lasach, w końcu znajduje dom i przybraną rodzinę. Dziewczynka ukrywa swoje pochodzenie, udając Litwinkę. Przybiera imię Marytė. Jej historia ukazuje tragiczne losy uchodźców z Prus Wschodnich, którzy trafili na Litwę.

Wydawnictwo KEW

 

5. Piotr Kępiński, Herkus Kunčius - "Rozmowa Litwina z Polakiem"

Dwóch pisarzy, dwie narodowości, dwa kraje i wspólna historia. Tom rozmów Herkusa Kunčiusa i Piotra Kępińskiego rozmawiają o czasach sowieckiej okupacji, muzyce, literaturze, historii, tej dalekiej i bliskiej, a także o własnych, życiowych doświadczeniach.

Wydawnictwo KEW


(Visited 248 times, 1 visits today)

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.