Palcem po stronie – Rumunia

Dziś zabieram Was do Rumunii. Kraju bardzo atrakcyjnego turystycznie, ale wciąż jeszcze niezadeptanego przez turystów. Co nieco na temat Rumunii wiemy z historii albo pamiętamy jeszcze niepokojące doniesienia o przewrocie i obaleniu dyktatora. Natomiast o kulturze nie wiemy praktycznie nic. Pięć książek napisanych przez Rumunów i opowiadających o Rumunii. To tylko wierzchołek góry, jaką jest rumuńska literatura, i zachęta do własnych literackich poszukiwań.

1. Varujan Vosganian - "Księga szeptów "

Księga Szeptów to powieść historyczna, rozgrywająca się wśród Ormian na rumuńskiej ziemi. Lata 50 dwudziestego wieku, miasto Focșani, na jednej z ulic, w przytulnym domu, pachnącym kawą, spotykają się bohaterowie powieści i snują wcale nie przytulne opowieści. To dramatyczna i wstrząsająca historia Ormian, ich ludobójstwa z 1915, morderczego marszu przez pustynię Deir-ez-Zor i wiele innych nieznanych faktów.

Wydawnictwo Książkowe Klimaty

2. Rolf Bauerdick - "Jak Matka Boska trafiła na księżyc"

Rzecz dzieje się w wiosce Baia Luna, położonej gdzieś w Karpatach fikcyjnej miejscowości. Mieszkańcy są niemal odcięci od świata. Żyją własnym rytmem, z dala od zgiełku i problemów świata, także ich ojczyzny. Wszystko zmienia się pewnego dnia, dokładnie 6 listopada 1957 roku, kiedy to ma miejsce niezwykłe wydarzenie, którego świadkiem jest nastoletni Paweł Botev. Znajdziemy tu coś dla fanów Kusturicy, trochę realizmu magicznego i cień dyktatury. W zasadzie to powieść o Europie Wschodniej, a nie tylko samej Rumunii, ale jest ona pierwszym geograficznym skojarzeniem.

Wydawnictwo Literackie

3. Małgorzata Rejmer - "Bukareszt. Kurz i krew"

Małgorzata Rejmer, pisarka, poetka i reporterka, napisała książkę o stolicy państwa, które geograficznie jest nam bliskie, ale widziane przez pryzmat wiedzy na jego temat, bardzo odległe. Bukareszt i Rumunia. Zachętą do przeczytania reportażu niech będzie odpowiedź na pytanie, które autorka zadała swoim rumuńskim przyjaciołom:  Trzeba na siłę wymyślać, co jest w Bukareszcie pięknego, a po wyjeździe i tak się umiera z tęsknoty.

Wydawnictwo Czarne

4. Cristian Teodorescu - "Medgidia, miasto u kresu"

Rumunia jest jednym z tych państw europejskich, w którym żyło, i wciąż żyje wiele narodowości. To prawdziwy tygiel kulturowy, przez wieki mieszany i doprawiany nowymi elementami. Dziś Rumunia jawi nam się jako kraina biedaków, cyganów i złodziei. Nie zawsze tak było. W początkach ubiegłego wieku ojczyzna Drakuli wyglądała zupełnie inaczej. Medgidia, miasto u kresu  to 103 teksty, trochę reportaże, trochę proza, opowiadające o latach 30 i 40  dwudziestego wieku, barwnej ludzkiej mozaice.

Wydawnictwo Amaltea

5. Mircea Cărtărescu - "Dlaczego kochamy kobiety"

Rumuński pisarz poszukuje odpowiedzi na pytanie, dlaczego kochamy kobiety. W swoich opowiadaniach opisuje kobiety nie tylko jako obiekt uwielbienia i pożądania, ale też jako uosobienie piękna, delikatności i czułości. Pisze o matce, o kochankach, przyjaciółkach i relacjach, jakie my, mężczyźni, dzielimy z kobietami.

Wydawnictwo Czarne


(Visited 681 times, 1 visits today)

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.