Palcem po stronie – Wielka Brytania

Dziś wybieramy się na wycieczkę do Anglii. Napijemy się herbatki w dziewiętnastowiecznym salonie. Pójdziemy na manifestację, a potem upalimy się gdzieś i zerwiemy kontakt z rzeczywistością. Po wszystkim przejedziemy się wielokulturowym autobusem pełnym emigrantów, obserwując przez okna życie arabskich piękności.

1. Dariusz Rosiak - "Oblicza Wielkiej Brytanii. Skąd wziął się Brexit i inne historie o wyspiarzach"

Ostatnie trzydzieści lat pod lupą dziennikarza, reportera i obserwatora świata, Dariusza Rosiaka. Skąd się wziął Brexit? Czy miały na niego wpływ rządy Żelaznej Damy i Tony’ego Blaira? Czemu Anglicy tak bardzo nie lubią siebie nawzajem? Skąd w wyspiarzach tyle lęku o byt, przyszłość, obawy przed różnymi zagrożeniami współczesności? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziemy prawdopodobnie w tej książce. Wydanie z roku 2018 jest uzupełnione o nowe teksty.

Czarne, 2018

2. Ben Judah - "Nowi londyńczycy"

Fascynujący reportaż, który czyta się jak dobrą powieść. A gatunków literackich znajdziemy w niej bez liku. Dla każdego coś dobrego. Autor książki, wędrując przez Londyn, docierając na jego krańce, opowiada o nowych, napływowych mieszkańcach tego miasta. Emigrantach koczujących w przejściach podziemnych, tych, którym się trochę udało i mają swój biznesik, o drobnej mafii, a także o arabskich księżniczkach, więzionych w pięknych rezydencjach. Judah opowiada nie tylko o ludziach, ale także o samym mieście i o tym, jak się zmieniło na przestrzeni lat. Recenzja tutaj.

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2018

3. Kate Fox - "Przejrzeć Anglików"

Kate Fox przygląda się zachowaniom Anglików i krążącym o nich stereotypom. Jak to zazwyczaj bywa, wiele z nich jest mniej lub bardziej nieprawdziwa. Chociażby ten o graniczącym z obsesją zainteresowaniu pogodą. W tej książce zobaczymy Anglika jako osobę nieśmiałą, zamkniętą w sobie, niepewną, ale też pragnącą tego, by zostać zauważonym.

Muza, Seria Spectrum.

4. Peter Ackroyd - "Londyn. Biografia"

Dwa tysiące lat historii jednego z najsłynniejszych miast na świecie. Folklor, półświatek, przewroty i egzekucje oraz życie zwykłych mieszkańców. A także kultura i literatura, losy najbardziej znanych dzieł, anegdoty, cytaty i wypowiedzi samych mieszkańców miasta.

Zysk i Ska

5. Peter Ackroyd - "Londyn podziemny"

I raz jeszcze Peter Ackroyd i Londyn. Tym razem jednak autor zmienia się w eksploratora i zabiera nas na wyprawę w londyńskie podziemia. Tajemnice, legendy, szczury, węgorze, potwory i duchy. Rzymskie amfiteatry, podziemne rzeki oraz kryjówki przestępców. Miłośnikom Gaimana, a zwłaszcza Nigdziebądź, książka z pewnością przypadnie do gustu.

Zysk i Ska

6. John Galsworthy - "Saga Rodu Forsyteów"

Powieść, w której odnajdziemy Anglię taką, jakiej dzisiaj już nie ma, której ślady coraz szybciej znikają. Anglia dziewiętnastowieczna oraz z początków dwudziestego wieku. Piękny język, żywi, barwni i przykuwający uwagę bohaterowie, oraz poplątana i wciągająca fabuła. Podstawowa Saga to trzy tomy, opowiadające o losach rodziny od lat siedemdziesiątych XIX wieku, po lata dwudzieste minionego stulecia. Gdy jednak sięgniemy po Na giełdzie Forsyteów, poznamy wcześniejsze wydarzenia, sięgające początków wieku XIX. Kontynuacja Sagi, czyli Nowoczesna komedia i Koniec rozdziału to wnikliwy opis życia klas wyższych i arystokracji w dwudziestoleciu międzywojennym.

7. Jenny Diski - "Lata sześćdziesiąte. Twarze kontrkultury"

Jenny Diski spisała swoje wspomnienia z lat sześćdziesiątych, które spędziła w Londynie, w kręgu „Swinging London”. Sex, narkotyki, demonstracje, depresja, bunt, dużo literatury i innych owoców kultury. W skrócie kontrkultura. Ale także opis codziennego życia i ówczesnego systemu edukacji. Czasy swojej młodości zestawia z dekadą lat osiemdziesiątych oraz współczesnością. O wszystkim opowiada na chłodno, ale z dużą dawką humoru.

Officyna


(Visited 338 times, 1 visits today)

2 osoby skomentowały “Palcem po stronie – Wielka Brytania

  1. Ciekawa seria, ja polecam poznać też Anglię od strony bardziej fabularnej – przygody Sherlocka Holmesa świetnie nam pokazują kulturę Anglików 🙂
    Z proponowanych chyba najbardziej ciekawie wygląda pozycja numer 5, czyli Podziemny Londyn 🙂 od niej zacznę i dam opinię, pozdrawiam Wojtek ;d

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.