Palcem po stronie – Włochy

Wakacje rozpoczynają się już za kilka dni. Lato także, ale tylko oficjalnie, gdyż w rzeczywistości gości u nas już od kilku tygodni. Część z nas już po urlopach. Zdecydowana większość ma ten czas dopiero przed sobą. Niestety nie wszyscy wyjedziemy gdzieś. W takiej sytuacji pozostają nam podróże palcem po mapie, czytanie magazynów podróżniczych, albo dobra powieść, której akcja rozgrywa się w naszej wymarzonej, wakacyjnej scenerii. Dziś odwiedzimy Włochy.

1. Italo Calvino - "Jeśli zimową nocą podróżny"

Kochamy dzieła sztuki którym towarzyszą niesamowite historie. Dwoje ludzi, czytelniczka i czytelnik, trafiają na książkę, która ma dziesięć wersji, ale żadnego zakończenia. Rozpoczynają  poszukiwania kompletnego tekstu, autora, bezbłędnego wydania, właściwego tłumacza. Gromadzą poszlaki, mnożą przypuszczenia, to gubią, to odnajdują kolejne tropy. Czy niedokończone powieści to efekt szalbierstw Hermesa Marany – hochsztaplera zarzucającego rynek plagiatami? A może cała książka jest dziełem Silasa Flannery’ego – pisarza, który w swoim nowym utworze chciałby wreszcie wypowiedzieć całą prawdę o świecie? Uznawana za największe osiągnięcie pisarza, powieść nawiązuje do innych dzieł literackich, do filozofii, historii i nauk ścisłych.

2. Giuseppe Tomasi di Lampedusa - "Gepard"

To opowieść o niezwykłym człowieku – arystokracie, uczonym erudycie – a zarazem wnikliwe studium poświęcone zawirowaniom historii i nieuchronnym przemianom społecznym. Opowieść o czasach z jednej strony bardzo odległych, ale w rzeczywistości bardzo nam bliskich. Bo czy dzisiaj zawarcie małżeństwa tak bardzo różni się od tego, jak pobierano się w wyższych sferach kilka wieków temu? Nikt już nie posądza o czary kogoś parającego się naukami ścisłymi, ale jeśli odwołamy się do zdrowego rozumu i logiki, choćby w temacie istnienia trzeciej płci, to zaraz lądujemy na społecznym stosie. Powieść bardzo ciekawa. Na jej podstawie nakręcono głośny i nagradzany film.

3. Alessandro Baricco - "Jedwab"

Nastrojowa, pełna poetyckiego czaru opowieść o francuskim kupcu Hervé Joncour, trudniącym się importem kokonów jedwabnikowych do swojego rodzinnego miasteczka Lavilledieu. Jest to powieść drogi, bowiem autor opisuje podróże głównego bohatera do Egiptu, Syrii, Japonii, które mają ogromny wpływ na kupca. Jest to też romans, nieszczęśliwy romans, który rozgrywa się między  Hervé Joncour a dziewczyną poznaną w Japonii.

4. Edmund de Amicis - "Serce"

Jedna z najpiękniejszych powieści dla dzieci i młodzieży, podręcznik do nauki tego jak powinno się kochać bliźniego, i jak działa przyjaźń. Jedenastoletni bohater i narrator  Henryk Bottini, opowiada o swojej szkole, rodzinie, ważnych wydarzeniach, błędach, które popełniał, uczuciach, jakie przeżywał. Towarzysząc mu przez cały rok szkolny poznajemy jego świat – kochającą rodzinę, kolegów z klasy: szlachetnego Garronego, dzielnego Precossiego, zabawnego Mularczyka i wielu innych, a także oddanych uczniom nauczycieli oraz tętniące życiem ulice Turynu. Wszystko to rozgrywa się w sceneriach sprzed ponad 120 lat, we Włoszech jakich już nie ma.

5. Roberto Saviano - "Gomorra. Podróż po imperium kamorry"

Obraz współczesnej Italii, jaki trudno będzie nam zobaczyć będąc tam na wakacjach. Jedna z najsłynniejszych książek non-fiction „New York Timesa”! Autor opowiada o kamorrze, zorganizowanej siatce przestępczej, rządzącej Neapolem. Jej członkowie działają na rynku narkotyków, mody haute couture, budownictwa i odpadów. Roberto badał mechanizmy działania kamorry i z bliska, niemal od środka, obserwował, jak to wszystko działa. Ujawniając zdobyte informacje, naraził się bossom mafii.


(Visited 362 times, 1 visits today)

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.