Pięć książek na dzień ojca
Z okazji Waszego święta, drodzy tatusiowie, życzę Wam wszystkiego co najlepsze, pełnej, niczym nie zmąconej radości z bycia ojcem. Nie zapominajmy także o teściach, bo i im się w dniu dzisiejszym należy nasza pamięć i dobre słowo. A jeśli słowo, to i książka. Pięć książek na dzień ojca.
Zbiór zabawnych i wzruszających opowiadań o dzieciństwie autora, jego rodzinie, a zwłaszcza o najważniejszej dla niego osobie, o ojcu. Ota opisuje swojego tatę z niezwykłą czułością, ale też odrobiną ironii, charakterystycznej dla czeskich pisarzy. Krótkie opowiadania sprawiają że książka może być przerywnikiem między innymi lekturami, ale w praktyce trudno się od niej oderwać. Dobre samopoczucie gwarantowane.

3. Wiesław Myśliwski „Nagi sad”
Debiutancka powieść pisarza. Opowieść o ojcu i synu, oraz łączącej ich,
niełatwej miłości. Ukazana w bardzo delikatny sposób, nie wprost, między słowami, gestami, milczeniu. Bo przecież milczeć, swobodnie milczeć można tylko w towarzystwie osoby którą się naprawdę kocha. Jest to również opowieść o próbie powrotu do utraconego dzieciństwa i wczesnej młodości. Główny bohater powraca ze szkoły w mieście, i stara się odnaleźć w otoczeniu, które kiedyś było mu bliskie.
4. Nick Hornby „Juliet, naga”
O tym autorze wspominałem na łamach bloga już kilkakrotnie. Większość z Was zapewne zna
powieść „Był sobie chłopiec”, która opowiada o bogatym, narcystycznym playboyu, do którego dosłownie przyczepia się zagubiony nastolatek. Taka historia ojcostwa przyszywanego. To nie jedyna książka Nicka, poruszająca temat ojcostwa. Bohaterem „Juliet” jest podstarzały poeta i muzyk rockowy, Trucker. Od lat jest na muzycznej emeryturze, choć jest przekonany że nie powiedział jeszcze ostatniego słowa w tym temacie. Próbuje ułożyć sobie życie z kolejną kobietą, matką jego dzieci. Jest też Duncan, obłędny fan muzyki Truckera, i jego partnerka Annie, która niepochlebnie wypowiada się o ostatnim albumie przebrzmiałej gwiazdy. Wynikają z tego niezwykłe konsekwencje. Trucker wyrusza do europy, spotyka swoje liczne potomstwo, przechodzi szybki kurs historii muzyki soul, i ma jeszcze kilka przygód. Typowa dla tego pisarza mieszanka komedii, powieści obyczajowej i bardzo poplątanych relacji międzyludzkich.
5. Tony Parsons „Mężczyzna i chłopiec”
Harry Silver jest młodym bogiem. Ma świetna pracę w telewizji, piękną, kochającą żonę, małego synka Pata. Zbliżają się jego trzydzieste urodziny, i fakt ten nie daje mu spokoju. Mężczyzna jest przekonany że przekroczeni tego wieku definitywnie zakończy jego młodość. W dniu urodzin popełnia jeden, ale poważny błąd, spędza noc z koleżanką z pracy. Jedna porażka, która zmienia wszystko. Traci pracę, opuszcza go żona i zostaje sam z czteroletnim chłopcem. Trzydziestka miała przynieść koniec młodości, i w pewnym sensie tak się stało, gdyż Harry dopiero teraz naprawdę dojrzewa. Musi znaleźć pracę, zaopiekować się synem i nauczyć się robić wszystko to czym zajmowała się do tej żona. Trudna sytuacja sprawia że Harry zwraca się do swojego ojca o pomoc, i dzięki temu, po wielu latach oziębłych stosunków, między mężczyznami ponownie rodzi się więź.